Zákaz ťažby uránu sa páči aj prezidentovi SR

11. júna 2014 12:36

Prezident Ivan Gašparovič podpísal novelu geologického zákona, ktorá zakazuje ťažbu rádioaktívnych látok.

Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Prezident SR Ivan Gašparovič sa stotožnil s novelou geologického zákona, ktorá zakazuje ťažbu rádioaktívnych látok na území Slovenska. Novelu schválili poslanci Národnej rady SR v skrátenom legislatívnom konaní minulý týždeň. Po novom dostanú ťažobné spoločnosti výnimku zo zákazu ťažby rádioaktívnych látok len vtedy, ak ťažbu v referende schvália obyvatelia miest alebo obcí, v katastri ktorých sa ložiská spomínaných látok nachádzajú. Firmy teda budú musieť po ukončení geologického prieskumu požiadať dotknuté mestá a obce o vypísanie miestneho referenda o ťažbe. Iba v prípade pozitívneho výsledku môžu žiadať od banského úradu povolenie ťažiť, uvádza návrh ministerstva životného prostredia SR.

Ministerstvo v návrhu argumentovalo práve posilnením priamej demokracie pri spravovaní samosprávnych záležitostí obyvateľmi miest a obcí. Zároveň má vyriešiť spory o ťažbu uránu, ktoré podľa ministra životného prostredia Petra Žigu traumatizujú slovenskú spoločnosť. Novela zákona nadobudne účinnosť od 15. júna tohto roka.

Ťažba rádioaktívnych látok momentálne najviac rezonuje v prípade uránového ložiska v Jahodnej pri Košiciach. Od roku 2005 tam vykonávala prieskum spoločnosť Ludovika Energy, dcérska firma kanadskej spoločnosti European Uranium Resource. V apríli tohto roka sa však spoločnosť dohodla na akvizícii tohto projektu s austrálskou spoločnosťou Forte energy. Povolenie na prieskum lokality platí do apríla 2015. V Košiciach a okolitých obciach sa od začiatku prieskumu zdvihla proti projektu vlna nevôle, protestovali ochranárske organizácie aj občianske združenia.

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?