Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
11. júna 2014 12:36 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Zákaz ťažby uránu sa páči aj prezidentovi SR

Prezident Ivan Gašparovič podpísal novelu geologického zákona, ktorá zakazuje ťažbu rádioaktívnych látok.

Prezident SR Ivan Gašparovič sa stotožnil s novelou geologického zákona, ktorá zakazuje ťažbu rádioaktívnych látok na území Slovenska. Novelu schválili poslanci Národnej rady SR v skrátenom legislatívnom konaní minulý týždeň. Po novom dostanú ťažobné spoločnosti výnimku zo zákazu ťažby rádioaktívnych látok len vtedy, ak ťažbu v referende schvália obyvatelia miest alebo obcí, v katastri ktorých sa ložiská spomínaných látok nachádzajú. Firmy teda budú musieť po ukončení geologického prieskumu požiadať dotknuté mestá a obce o vypísanie miestneho referenda o ťažbe. Iba v prípade pozitívneho výsledku môžu žiadať od banského úradu povolenie ťažiť, uvádza návrh ministerstva životného prostredia SR.

Ministerstvo v návrhu argumentovalo práve posilnením priamej demokracie pri spravovaní samosprávnych záležitostí obyvateľmi miest a obcí. Zároveň má vyriešiť spory o ťažbu uránu, ktoré podľa ministra životného prostredia Petra Žigu traumatizujú slovenskú spoločnosť. Novela zákona nadobudne účinnosť od 15. júna tohto roka.

Ťažba rádioaktívnych látok momentálne najviac rezonuje v prípade uránového ložiska v Jahodnej pri Košiciach. Od roku 2005 tam vykonávala prieskum spoločnosť Ludovika Energy, dcérska firma kanadskej spoločnosti European Uranium Resource. V apríli tohto roka sa však spoločnosť dohodla na akvizícii tohto projektu s austrálskou spoločnosťou Forte energy. Povolenie na prieskum lokality platí do apríla 2015. V Košiciach a okolitých obciach sa od začiatku prieskumu zdvihla proti projektu vlna nevôle, protestovali ochranárske organizácie aj občianske združenia.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame