Zahraniční distribútori elektriny dostali v Bulharsku pokuty

2. júna 2015 16:01

Bulharský protimonopolný úrad rozhodol, že dcérske firmy českých spoločností ČEZ a Energo-Pro a rakúskej EVN zneužili dominantné postavenie na trhu krajiny.

Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Bulharský úrad pre dohľad nad hospodárskou súťažou uložil pokuty trom miestnym dcérskym firmám, ktorých majiteľmi sú zahraniční distribútori elektriny, a to rakúska spoločnosť EVN a české firmy ČEZ a Energo-Pro. Dôvodom pokút je zneužívanie dominantného postavenia. Bulharská Komisia pre ochranu súťaže vo vyhlásení, ktoré zverejnila v utorok, uviedla, že tieto tri firmy uplatnili neprimerane vysoké ceny za používanie ich siete vysokého napätia, čím obmedzili konkurenciu a dotkli sa záujmov spotrebiteľov.

Spoločnosť ČEZ dostala pokutu 558 446 levov (BGN), pokuta pre EVN je vo výške 441 380 BGN a firme Energo-Pro uložili pokutu 167 256 BGN. Hovorkyňa ČEZ uviedla, že firma ešte rozhodnutie nedostala, ale konštatovala, že ČEZ neporušil legislatívu Bulharska a Európskej únie. ČEZ sa podľa hovorkyne firmy proti pokute odvolá na súde. Spoločnosť Energo-Pro tiež uviedla, že rozhodnutie o pokute ešte nedostala, ale poprela, že porušila legislatívu. Firmu EVN sa agentúre Reuters hneď nepodarilo osloviť.

Bulharský protimonopolný úrad minulý rok obvinil ČEZ, Energo-Pro a EVN z toho, že porušili pravidlá hospodárskej súťaže tým, že stanovili neprimerane vysoké ceny pre poskytovateľov telekomunikačných služieb za prístup k ich energetickým sieťam. Ceny elektriny sú v Bulharsku, ktoré je najchudobnejšou krajinou EÚ, politicky citlivé. Protesty v krajine proti výške cien za elektrinu viedli v roku 2013 k pádu bulharskej vlády.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?