Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
17. marca 2014 8:54 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Zahraničné energetické firmy dostali v Bulharsku ultimátum

Spoločnosti EVN, ČEZ a Energo-Pro majú do utorka bulharskej štátnej energetickej spoločnosti NEK zaplatiť približne 318 mil. bulharských levov, inak im hrozí strata licencie.

Bulharsko by mohlo odobrať licencie distribútorom elektrickej energie, ktorí sú vo vlastníctve zahraničných subjektov. Stane sa tak, ak tieto spoločnosti neuhradia bulharskej štátnej energetickej spoločnosti NEK to, čo jej dlhujú. Vyhlásil to bulharský minister pre energetiku Dragomir Stoynev. Strata licencie hrozí spoločnostiam EVN, ČEZ a Energo-Pro. Tie by mali do utorka zaplatiť približne 318 mil. bulharských levov (BGN).

Spoločnosti ČEZ a EVN to odmietajú s tým, že spoločnosť NEK im nepreplatila prostriedky, ktoré podľa zákona museli zaplatiť v súvislosti s inštaláciou zariadení na získavanie solárnej a veternej energie. Spoločnosť Energo-Pro situáciu nekomentovala. Stoynev bude podľa vlastných slov nútený oboznámiť prokuratúru s možnými zločinmi v prípade, že distribútori nezaplatia do utorka. „Regulátor v rámci energetiky má taktiež právo začať proces, ktorý povedie k zrušeniu licencií trom spoločnostiam,“ doplnil minister.

Tento krok by bol ďalším problémom pre zahraničných investorov v oblasti energetiky. Bulharská vláda sa totiž od svojho májového nástupu k moci už dvakrát rozhodla znížiť bulharským domácnostiam ceny za elektrickú energiu. K týmto škrtom sa vláda odhodlala v snahe zabrániť demonštráciám v uliciach pre vysoké ceny energií.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies