Začiatkom tohto roka sme ušetrili na teple

6. júna 2016 13:03
SITA

Výrobcovia tepla evidovali počas prvých štyroch mesiacoch tohto roka pokles spotreby tepla.

Teplo radiátor
Ilustračné foto dan/FreeDigitalPhotos.net

Odberatelia tepla začiatkom tohto roku spotrebovali v medziročnom porovnaní o päť percent menej tepla. Ako uviedol Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT), dôvodom nižšej spotreby bolo teplé počasie. Spotrebitelia tepla, ktorí vykurujú svoje príbytky prostredníctvom centrálneho zásobovania teplom, tak môžu v budúcom roku očakávať úsporu nákladov na vykurovaní. „To, ako sa to prejaví v konečnom vyúčtovaní za tento rok, záleží ďalej od toho, aký bude vývoj počasia do konca tohto roku,“ podotkol predseda predstavenstva SZVT Miroslav Obšivaný.

Chladnejší január a teplý február

Výšku celkového odberu tepla za prvé tohtoročné mesiace negatívne ovplyvnil iba chladný január, v ktorom teplári zaznamenali v priemere o 11 % vyšší odber tepla ako za predchádzajúci rok. Vo februári bol odber tepla oproti minulému roku nižší o približne 10 %. „Hoci odberatelia vykurovali v mesiaci február o deň dlhšie, keďže tento rok je prestupný, celkovo vo svojich výdavkoch na kúrenie ušetrili. Vplyv na zníženie odberu tepla mal fakt, že tohtoročný február bol v porovnaní s minulým rokom oveľa teplejší,“ doplnil Obšivaný.

Oteplenie v apríli

V marci slovenskí teplári zaznamenali stabilnú hladinu odberu tepla. „Už v mesiaci apríl však došlo k rapídnemu poklesu odberu tepla v porovnaní s rokom 2015. Vďaka tomu, že sme zaznamenali na Slovensku výrazné oteplenie, aprílový odber tepla bol v priemere o 20 % nižší ako v roku 2015 v rovnakom období,“ konštatoval Obšivaný.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?