Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo radiátor
Ilustračné foto dan/FreeDigitalPhotos.net
6. júna 2016 13:03 TeploSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Začiatkom tohto roka sme ušetrili na teple

Výrobcovia tepla evidovali počas prvých štyroch mesiacoch tohto roka pokles spotreby tepla.

Odberatelia tepla začiatkom tohto roku spotrebovali v medziročnom porovnaní o päť percent menej tepla. Ako uviedol Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT), dôvodom nižšej spotreby bolo teplé počasie. Spotrebitelia tepla, ktorí vykurujú svoje príbytky prostredníctvom centrálneho zásobovania teplom, tak môžu v budúcom roku očakávať úsporu nákladov na vykurovaní. „To, ako sa to prejaví v konečnom vyúčtovaní za tento rok, záleží ďalej od toho, aký bude vývoj počasia do konca tohto roku,“ podotkol predseda predstavenstva SZVT Miroslav Obšivaný.

Chladnejší január a teplý február

Výšku celkového odberu tepla za prvé tohtoročné mesiace negatívne ovplyvnil iba chladný január, v ktorom teplári zaznamenali v priemere o 11 % vyšší odber tepla ako za predchádzajúci rok. Vo februári bol odber tepla oproti minulému roku nižší o približne 10 %. „Hoci odberatelia vykurovali v mesiaci február o deň dlhšie, keďže tento rok je prestupný, celkovo vo svojich výdavkoch na kúrenie ušetrili. Vplyv na zníženie odberu tepla mal fakt, že tohtoročný február bol v porovnaní s minulým rokom oveľa teplejší,“ doplnil Obšivaný.

Oteplenie v apríli

V marci slovenskí teplári zaznamenali stabilnú hladinu odberu tepla. „Už v mesiaci apríl však došlo k rapídnemu poklesu odberu tepla v porovnaní s rokom 2015. Vďaka tomu, že sme zaznamenali na Slovensku výrazné oteplenie, aprílový odber tepla bol v priemere o 20 % nižší ako v roku 2015 v rovnakom období,“ konštatoval Obšivaný.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies