Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ministerstvo hospodárstva
Ministerstvo hospodárstva SR SITA
5. decembra 2017 9:21 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Začali sa zmeny v slovenskej energetike

Ministerstvo hospodárstva pripravilo novelu zákona o energetike. Nejde však o veľkú novelu, ktorú rezort hospodárstva už dlhšie avizuje, ale o zmenu zákona, ktorá reflektuje dodatočné požiadavky Európskej komisie k transpozícii tretieho energetického balíčka.

Ministerstvo hospodárstva nakoniec stihlo pred koncom tohto roka predložiť do pripomienkového konania novelu zákona o energetike. Nejde však o veľkú novelu, ktorú rezort hospodárstva už dlhšie avizuje, ale o zmenu zákona, ktorá reflektuje dodatočné požiadavky Európskej komisie k transpozícii tretieho energetického balíčka. „Návrh zákona okrem iného komplexne upravuje stav núdze v elektroenergetike, predchádzanie stavu núdze, skúšku stavu núdze, súvisiace práva a povinnosti účastníkov trhu s elektrinou, spôsob vyhlasovania a oznamovania stavu núdze a obmedzujúcich opatrení,“ uviedlo ministerstvo v dôvodovej správe.

Elektromobilita

Do zákona sa taktiež zavádzajú definície nových pojmov súvisiacich s elektromobilitou. Naša legislatíva tak už bude vedieť, čo treba rozumieť pod pojmom elektrické vozidlo či nabíjacia stanica. Podľa návrhu nového zákona by napríklad prevádzkovateľ nabíjacej stanice nemal byť považovaný za podnikateľa v energetike, čím mu odpadne veľa administratívnych povinností.

Distribúcia plynu

Zmeny v základnom energetickom zákone sa dotknú aj podnikateľov plánujúcich podnikať v distribúcii plynu. Ministerstvo navrhuje úpravu podmienok pre vydávanie povolenia na distribúciu plynu. „Žiadateľ o vydanie povolenia na distribúciu plynu je povinný po novom preukázať aj osvedčenie na výstavbu energetického zariadenia, a to aj vtedy, ak bude prevádzkovať novú distribučnú sieť vybudovanú ako rozšírenie existujúcej distribučnej siete iného prevádzkovateľa,“ spresňuje ministerstvo.

Zmena dodávateľa

Novela zákona by mala odbremeniť od povinností odberateľa energií. „Odberateľ elektriny alebo odberateľ plynu môže splnomocniť na právne úkony smerujúce k zmene dodávateľa elektriny alebo dodávateľa plynu písomným plnomocenstvom nového dodávateľa elektriny alebo nového dodávateľa plynu,“ uviedol rezort hospodárstva.

V súčasnosti, keď je zmluva o združenej dodávke elektriny a plynu dohodnutá pre obdobie končiace v iný deň ako zmluva o distribúcii plynu pre pôvodného dodávateľa, prevádzkovateľ distribučnej sústavy alebo siete nepovolí zmenu dodávateľa. „Navrhované znenie umožní väčšiu flexibilitu procesu zmeny dodávateľa, z ktorej bude mať výhody vo forme zlepšenia produktov najmä odberateľ,“ konštatuje ministerstvo.

Budúci rok veľké zmeny

S veľkými zmenami v energetike plánuje ministerstvo hospodárstva prísť v prvom polroku budúceho roka. To už by sa nemal meniť len zákon o energetike, ale aj zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energií a vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla. Zmeniť by sa mal najmä systém podpory zelenej energie, a tým by sa mali zreálniť ceny energií.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame