Začala sa registrácia malých OZE, ktorých podporí štát

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Energetická efektívnosť OZE
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

O finančnú podporu na kúpu a inštaláciu domových elektrární formou poukážok domácnosti zatiaľ nemôžu žiadať. Projekt je stále v prípravnej fáze.

Slovenské domácnosti by sa už čoskoro mali dozvedieť, na aké konkrétne typy malých obnoviteľných zdrojov im prispeje štát. Slovenská inovačná energetická agentúra (SIEA) totiž začala registráciu zariadení, po kúpe a inštalácii ktorých budú môcť domácnosti žiadať od štátu podporu. „Najskôr sa chceme sústrediť na napĺňanie zoznamu zariadení. Očakávame, že medzi prvými zašlú žiadosti výrobcovia a hlavní distribútori. Odporúčame preto záujemcom o registráciu priebežne sledovať, či sa ich zariadenie v zozname už nenachádza,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.

Musia splniť technické podmienky

O zaregistrovanie konkrétneho typu malého obnoviteľného zdroja môže požiadať každý, kto doloží všetky doklady potrebné na preukázanie splnenia relevantných technických podmienok. Pred spustením projektu plánuje ešte agentúra vytvoriť zoznam zhotoviteľov, ktorí sa zaviažu dodržiavať zmluvné podmienky pri inštalácii podporených zariadení, ako aj pri preplácaní poukážok. „Registrácia zhotoviteľov bude otvorená v priebehu najbližších týždňov,“ dodáva SIEA.

Formou poukážok

Štát podporí kúpu a inštaláciu malých obnoviteľných zdrojov poukážkami. „Domácnosti získajú poukážky, ktoré si budú môcť pri inštalácii uplatniť priamo u zhotoviteľov,“ vysvetľuje SIEA. Poukážky pokryjú časť ceny za dodávku a montáž celého systému. Pri jednotlivých druhoch zariadení je určená sadzba za jeden inštalovaný kilowatt výkonu a zároveň maximálna suma podpory na inštaláciu. O podporu formou poukážok však zatiaľ nie je možné požiadať. Projekt je stále v prípravnej fáze.

Na základe faktúry

Celkové oprávnené výdavky budú zrejmé až z konkrétnej faktúry za inštaláciu. „Keďže maximálna podpora je možná do výšky 50 % oprávnených výdavkov, hodnota uvedená na poukážke nemusí byť preplatená v plnom rozsahu. To sa týka najmä cenovo menej náročných inštalácií,“ upozorňuje SIEA. Vtedy by mal podľa agentúry aj zhotoviteľ domácnosť upozorniť, že výška podpory bude menšia, ako je suma uvedená na poukážke.

Robia si prieskum trhu

Určené sadzby na jeden inštalovaný kilowatt výkonu zariadenia budú vyplývať z celkových výdavkov na typické, takzvané modelové inštalácie. Prehľad aktuálnych celkových výdavkov na ne získava SIEA prostredníctvom prieskumu trhu. „Maximálna suma podpory je zvolená tak, aby pokryla potreby väčšiny inštalácií, pre ktoré sa rozhodnú slovenské domácnosti. Prostriedky budú vďaka tomu rozdelené rovnomerne a nebudú zvýhodňovať domácnosti, ktoré si môžu dovoliť investovať do rozsahom väčších inštalácií,“ konštatovala SIEA s tým, že maximálne limity majú domácnosti motivovať k tomu, aby väčšinu vyrobenej elektriny spotrebovali sami a pred inštaláciou zariadení na výrobu tepla zrealizovali opatrenia na zníženie jeho potreby v budovách.

Od kolektorov po veterné turbíny

Energetická agentúra na začiatok vyčlení na podporu 45 miliónov eur. Vďaka tomu by malo byť v slovenských domácnostiach nainštalovaných viac ako 15-tisíc systémov na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Domácnosti budú môcť žiadať podporu na výrobu elektriny s výkonom do 10 kilowattov, ako sú fotovoltické panely a veterné turbíny. Podporu môžu Slováci využiť aj na slnečné kolektory, kotly na biomasu či tepelné čerpadlá.

Rozdajú desiatky miliónov

Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení obnoviteľných zdrojov zostáva naďalej na úrovni pôvodných 115 miliónov eur. Z európskych zdrojov pôjde z Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR, 100 miliónov eur, zvyšok sa vykryje zo štátneho rozpočtu. Podpora inštalácie zariadení bude možná do konca roka 2020 alebo do vyčerpania prostriedkov.

Subjekty oprávnené požiadať o poskytnutie príspevku v postavení užívateľa (domácnosť)

Subjekty, ktoré sú oprávnené požiadať o poskytnutie príspevku:

Na inštaláciu fotovoltických panelov, veternej turbíny, slnečných kolektorov, kotla na biomasu a tepelného čerpadla v rodinnom dome:

– fyzická osoba, ktorá je vlastníkom rodinného domu,

– fyzické osoby, ktoré sú bezpodielovými spoluvlastníkmi rodinného domu,

– fyzická osoba alebo fyzické osoby, ktoré sú podielovými spoluvlastníkmi rodinného domu a ktorí sú oprávnení rozhodovať o hospodárení so spoločnou vecou podľa väčšiny ich podielov,

pričom na všetky kategórie vlastníkov a spoluvlastníkov sa vzťahujú aj tieto pravidlá:

– rodinný dom nesmie byť vo vlastníctve ani spoluvlastníctve právnickej osoby,

– rodinný dom nesmie byť vedený v obchodnom majetku akéhokoľvek podnikateľského subjektu,

– o nákladoch spojených s užívaním rodinného domu týkajúcich sa dodávanej energie v rozsahu väčšom ako je 15% celkových nákladov týkajúcich sa dodávanej energie pre rodinný dom sa nesmie účtovať v účtovníctve akéhokoľvek podnikateľského subjektu alebo subjektov alebo iného subjektu alebo subjektov, ktoré vykonávajú hospodársku činnosť (vrátane neziskových organizácii vykonávajúcich hospodársku činnosť a obdobných subjektov),

– rodinný dom alebo jeho časť väčšia ako 15% podlahovej plochy v súčte za všetky poschodia nesmie byť prenajatý alebo inak prenechaný do užívania podnikateľskému subjektu alebo subjektom alebo inému subjektu alebo subjektom, ktoré vykonávajú hospodársku činnosť (vrátane neziskových organizácií vykonávajúcich hospodársku činnosť a obdobných subjektov),

– rodinný dom alebo jeho časť môže byť prenajatý inej fyzickej osobe alebo fyzickým osobám za účelom bývania iba vtedy, ak z hľadiska vlastníka rodinného domu nejde o súčasť jeho podnikania, neprenajíma viac nehnuteľností ako tento rodinný dom alebo jeho časť.

Na inštaláciu slnečných kolektorov a kotla na biomasu v bytovom dome:

– spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome podľa zák. č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v platnom znení (ďalej ako „zák. č. 182/1993 Z. z.“),

– vlastníci bytov v bytovom dome zastúpení správcom bytového domu, s ktorým majú vlastníci bytov a nebytových priestorov v bytovom dome uzavretú zmluvu o správe podľa zák. č. 182/1993 Z. z.,

pričom na obe kategórie sa vzťahujú aj tieto pravidlá:

– byt nesmie byť vo vlastníctve právnickej osoby, s výnimkou právnickej osoby, ktorou je obec alebo vyšší územný celok,

– byt alebo nebytový priestor v bytovom dome nesmú byť vedené v obchodnom majetku akéhokoľvek podnikateľského subjektu,

– o nákladoch spojených s užívaním bytu alebo nebytového priestoru v bytovom dome týkajúcich sa dodávanej energie v rozsahu väčšom ako je 15% celkových nákladov týkajúcich sa dodávanej energie bytovému domu (za všetky byty a nebytové priestory) sa nesmie účtovať v účtovníctve akéhokoľvek podnikateľského subjektu alebo subjektov alebo iného subjektu alebo subjektov, ktoré vykonávajú hospodársku činnosť (vrátane neziskových organizácií vykonávajúcich hospodársku činnosť a obdobných subjektov, s výnimkou samotného spoločenstva alebo správcu),

– byt alebo nebytový priestor v bytovom dome nesmú byť prenajaté alebo inak prenechané do užívania podnikateľskému subjektu alebo subjektom alebo inému subjektu alebo subjektom, ktoré vykonávajú hospodársku činnosť (vrátane neziskových organizácii vykonávajúcich hospodársku činnosť a obdobných subjektov) v rozsahu väčšom ako 15% podlahovej plochy všetkých bytov a nebytových priestorov v bytovom dome,

– byt v bytovom dome alebo jeho časť môže byť prenajatý inej fyzickej osobe alebo fyzickým osobám za účelom bývania bez ďalších obmedzení iba vtedy, ak dochádza k prenájmu v bytoch, ktorých súčet podlahovej plochy tvorí maximálne 15% podlahovej plochy všetkých bytov v bytovom dome; v rozsahu väčšom iba vtedy, ak z hľadiska vlastníka bytu nejde o súčasť jeho podnikania, neprenajíma viac nehnuteľností ako tento byt alebo jeho časť.

Zdroj: SIEA, www.zelenadomacnostiam.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra