Začala sa kontrola majetku distribučiek

7. marca 2016 13:01

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR plánuje po celom Slovensku vykonávať fyzické kontroly stavieb, majetku, transformátorov, áut či využitia konkrétnych vedení a sietí distribučných spoločností pôsobiace v plynárenstve a v elektroenergetike.

Elektrická energia SSE elektrina
Ilustračné foto SSE

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) začal hĺbkovú kontrolu v distribučných spoločnostiach. Ide o firmy SPP Distribúcia, Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská energetika – Distribúcia a Východoslovenská distribučná. „Od pondelka sa začína fyzická kontrola majetku, ktorú budú vykonávať tímy zložené hlavne z pracovníkov ÚRSO, znalcov vedených v zozname Ministerstva spravodlivosti SR a ďalších odborne spôsobilých osôb,“ informoval hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Chcú stanoviť hodnotu majetku

Regulačný úrad plánuje po celom Slovensku vykonávať fyzické kontroly stavieb, majetku, transformátorov, áut či využitia konkrétnych vedení a sietí. „Kontrolou chce regulátor objektívne stanoviť rozsah a hodnoty majetku využívaného výhradne na výkon regulovaných činností, ktoré je východiskom na výpočet sieťových poplatkov vstupujúcich do ceny za dodávku elektriny a plynu,“ dodal Igaz.

Posledná kontrola pred jedenástimi rokmi

Regulačný úrad chce kontrolou aktualizovať údaje z poslednej kontroly v roku 2005. „Odvtedy sa totiž skutočná hodnota majetku distribučných spoločností výrazne zmenila. Nové údaje získané presnou fyzickou inventúrou tak umožnia objektívnejšie stanoviť optimálne kritériá v cenovej regulácii v plynárenstve a elektroenergetike,“ konštatoval Igaz s tým, že v prípravnej fáze sa uskutočnili stretnutia predsedu úradu Jozefa Holjenčíka s najvyššími predstaviteľmi jednotlivých spoločností, na ktorých ich informoval o cieľoch, metodike a harmonograme kontroly.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?