Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto John Kasawa/freedigitalphotos.net
22. októbra 2014 18:29 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Za zníženými dodávkami plynu sú zásobníky. Tvrdia Rusi.

Na stretnutí s ministrom hospodárstva Pavlom Pavlisom to uviedol ruský minister energetiky Alexander Novak.

Za zníženými dodávkami plynu z Ruska, ktoré už druhý mesiac registruje Slovenských plynárenský priemysel (SPP), je napĺňanie ruských podzemných zásobníkov plynu. Potvrdil to na stretnutí s ministrom hospodárstva Pavlom Pavlisom jeho ruský kolega, minister energetiky Alexander Novak. „Ruský minister energetiky dal verejný prísľub nášmu ministrovi, že bude v najbližších dňoch osobne intervenovať u najvyššieho vedenia spoločnosti Gazprom, aby boli dodávky plynu pre Slovensko opäť na zmluvnej úrovni, pretože zmluvne podmienky sa majú dodržiavať,“ informovala hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková.

Už dva mesiace

SPP dostával v septembri znížené dodávky plynu na úrovni približne 15 %. V októbri boli dodávky plynu znížené už od 40 do 50 %. Najväčší slovenský dodávateľ plynu, ako aj slovenskí vládni politici, stále ubezpečujú spotrebiteľov na Slovensku, že znížené dodávky plynu z Ruska nemajú a nebudú mať vplyv na ich dodávky. SPP tvrdí, že plyn vie svojim zákazníkom dodávať aj v prípade, že Rusi úplne zastavia dodávky plynu do Európy, a to na obdobie viac ako piatich mesiacov.

Rokovali aj o rope

Ministri taktiež rokovali o dohode medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciou o dodávkach ropy. Zmluva má nahradiť súčasnú zmluvu, ktorej platnosť končí tohto roku. „Ministri sa dohodli, že ju podpíšu 5. decembra 2014, pričom ruský minister Alexander Novak zdôraznil, že ruskej strane na uzatvorení zmluvy o dodávkach ropy a tranzite cez územie Slovenska záleží,“ dodala Žiaková. Z dohody vyplýva, že ročne by nám mali Rusi dodať do šesť miliónov ton ropy. Také isté množstvo ruskej ropy by sa malo prepraviť cez naše územie ďalej na Západ. Dohoda bude podpísaná na obdobie od 1. januára budúceho roka do konca roka 2029.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies