Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Transpetrol zásoby ropy
Členom agentúry sa môže stať aj ktorýkoľvek vybraný podnikateľ, ktorému vznikla povinnosť zabezpečiť udržiavanie núdzových zásob ropy. SITA
11. mája 2014 10:51 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Vznik agentúry pre zásoby ropy rozpočtu príliš nepomohol

Správu núdzových zásob ropy a ropných výrobkov čaká reštrukturalizácia. Eurostat totiž započítal dlh Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov vo výške 465 miliónov eur do verejného dlhu. Vláda pritom založila agentúru, aby sa uľavilo štátnej kase.

Správa núdzových zásob ropy a ropných výrobkov stále robí štátu vrásky. Pred necelými dvoma rokmi prišla vláda s myšlienkou založenia Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov. Tá na seba prebrala od Správy štátnych hmotných rezerv SR (SŠHR) kontrolu nad núdzovými zásobami ropy, čím sa malo uľaviť štátnej kase. Do vzniku agentúry bol totiž za celú prevádzku a financovanie systému finančne aj organizačne zodpovedný len štát. Vláde sa však myšlienka s agentúrou na prvý pokus príliš nevydarila. Eurostat totiž väčšiu časť jej dlhu vo výške 465 miliónov eur zarátal do verejného dlhu. Podľa štatistického úradu EÚ problémom je, že aj keď agentúra nebola zaradená do verejnej správy, štát má nad núdzovými zásobami pretrvajúcu kontrolu.

Ešte nevedia ako

Núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov tak čaká ani nie po roku existencie agentúry reštrukturalizácia. Tú má zabezpečiť SŠHR. Tá zatiaľ nechcela konkretizovať, ako bude reštrukturalizácia vyzerať. „Je potrebné preskúmať a vyhodnotiť možnosti reštrukturalizácie správy núdzových zásob ropy a ropných výrobkov a pripraviť návrh reštrukturalizácie tejto správy tak, aby nedochádzalo k zvyšovaniu verejného dlhu. V súčasnosti analyzujeme možnosti riešenia, následne pripravíme konkrétny návrh, ktorý bude predložený na schválenie vláde SR,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa SŠHR Marcela Zelinková.

Zakladateľmi aj veľké firmy

Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov vznikla koncom vlaňajška. Zakladateľom agentúry bola Spoločnosť pre skladovanie, ktorú založila SŠHR spolu s firmou Transpetrol. Ďalšími zakladateľmi sú súkromné spoločnosti Bennet Oil, OMV Slovensko, Progress Trading a Slovnaft. Začiatkom decembra minulého roka prevzala agentúra od SŠHR za 465 miliónov eur núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov. Išlo o zhruba 520 tisíc metrov kubických núdzových zásob ropy a približne 340 tisíc metrov kubických ropných výrobkov. Agentúra obstaráva, skladuje, nakladá a uvoľňuje núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov. Slovensko by malo udržiavať núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov na úrovni 90 dní.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame