Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnečná elektráreň solárna slnko
Ilustračné foto SITA
10. februára 2016 13:14 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Význam obnoviteľných zdrojov energií v únii narastá

Obnoviteľné energie pokrývajú 16 % spotreby v EÚ. Podiel energie z obnoviteľných zdrojov na hrubej konečnej spotrebe v únii sa takmer zdvojnásobil.

Podiel energie z obnoviteľných zdrojov na hrubej konečnej spotrebe energie v Európskej únii v roku 2014 dosiahol úroveň 16 %. V porovnaní s rokom 2004, za ktorý boli údaje prvýkrát k dispozícii, sa podiel energie z obnoviteľných zdrojov na hrubej konečnej spotrebe v EÚ takmer zdvojnásobil. Informoval o tom v stredu štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Cieľom EÚ je dosiahnuť do roku 2020 podiel energie z obnoviteľných zdrojov na hrubej konečnej spotrebe na úrovni 20 %. Obnoviteľné zdroje energie však budú kľúčové v pokrývaní energetických potrieb EÚ aj po roku 2020. Členské štáty únie si preto stanovili nový cieľ, a to do roku 2030 dosiahnuť podiel obnoviteľných zdrojov energie na v hrubej konečnej spotrebe energie na úrovni najmenej 27 %.

Jednoznačný nárast

Od roku 2004 sa podiel energie z obnoviteľných zdrojov na hrubej konečnej spotrebe energie vo všetkých členských krajinách značne zvýšil. Najväčší podiel v roku 2014 dosiahlo Švédsko, v ktorom až 52,6 % spotrebovanej energie pochádzalo z obnoviteľných zdrojov. Nasledovala Litva a Fínsko (zhodne 38,7 %), Rakúsko (33,1 %) a Dánsko (29,2 %). Najmenší podiel bol v Luxembursku (4,5 %), na Malte (4,7 %), v Holandsku (5,5 %) a vo Veľkej Británii (7 %). Na Slovensku podiel energie z obnoviteľných zdrojov na hrubej konečnej spotrebe stúpol z úrovne 6,4 % v roku 2004 na 11,6 % v roku 2014.

Cieľ Slovenska

Každý členský štát má svoj vlastný cieľ pre podiel obnoviteľných zdrojov na hrubej konečnej spotrebe energie do roku 2020. Do úvahy pri jednotlivých štátoch sa berie rôzna štartovacia pozícia, potenciál obnoviteľných zdrojov a ekonomický výkon. Cieľom Slovenska je do roku 2020 dosiahnuť podiel energie z obnoviteľných zdrojov na hrubej konečnej spotrebe na úrovni 14 % a v roku 2014 ho od cieľa delilo ešte 2,4 percentuálneho bodu.

Francúzske nesplnené plány

Svoj stanovený cieľ v roku 2014 dosiahlo deväť členských krajín EÚ, a to Bulharsko, Česko, Estónsko, Fínsko, Chorvátsko, Litva, Rumunsko, Švédsko a Taliansko. V roku 2014 delil Dánsko a Rakúsko od stanoveného cieľa menej ako 1 percentuálny bod. Najhoršie na tom bolo Francúzsko, ktorého v roku 2014 delilo od stanoveného cieľa ešte 8,7 percentuálneho bodu. Nasledovalo Holandsko, ktoré bolo od cieľa 8,5 percentuálneho bodu, Veľká Británia, ktorá bola od cieľa 8 percentuálnych bodov a Írsko, ktorému k dosiahnutiu cieľa chýbalo 7,4 percentuálneho bodu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Uhlie bane

Uhlie pomaly končí, tvrdí analytička

26. marca 2019 Elektrina, Aktuality

Útlm výroby uhoľnej energie sa výrazne prejavuje aj na cene komodity. Kým v januári 2011 cena uhlia dosahovala 139 amerických dolárov za metrickú tonu, v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 90 dolárov.

Odporúčame