Využívanie vojanského plynovodu Ukrajincami stále kolíše

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vojany Užhorod plyn plynovod
Kompresorová plynová stanica plynovodu Vojany-Užhorod s reverzným tokom plynu. SITA

Od začiatku septembra využívajú Ukrajinci kapacity plynovodu Vojany-Užhorod zhruba na polovicu, keď v súčasnosti zo Slovenska odoberajú zhruba 23,5 milióna metrov kubických plynu denne.

Slovensko pomáha Ukrajine s dodávkami zemného plynu už rok. Práve 2. septembra minulého roka uviedla spoločnosť Eustream reverzný plynovod Vojany-Užhorod do komerčnej prevádzky. Záujem nášho východného suseda o dodávky plynu zo západu bol spočiatku veľký, dokonca sa dožadovali možnosti ešte väčšej prepravnej kapacity. Po ročnej prevádzke spomínaného plynovodu však možno konštatovať, že Ukrajinci nie vždy využili jeho maximálnu prepravnú kapacitu.

Od septembra menej plynu

O maximálnom nevyužití plynovodu Vojany-Užhorod svedčia aj letné mesiace. Začiatkom júla sa prepravilo do Ukrajiny len niečo vyše 13 miliónov metrov kubických denne. Kapacita plynovodu je pritom na úrovni 40 miliónov. Postupne sa preprava plynu vojanským plynovodom počas leta síce zvyšovala, keď v polovici augusta dosiahla úroveň až 37 miliónov metrov kubických plynu denne, ale prvé septembrové dni zaznamenal slovenský prepravca zemného plynu znova pokles dodávok plynu zo Slovenska na Ukrajinu. „V súčasnosti objem prepravy cez vojanský plynovod dosahuje 23,5 miliónov metrov kubických plynu denne,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.

Dôvody neznáme

Slovenský prepravca zemného plynu nechcel špekulovať o dôvodoch kolísavého záujmu Ukrajincov o služby reverzného vojanského plynovodu. „Nie je vhodné, aby sme komentovali zámery svojich zákazníkov,“ dodal Chuguryan. Podľa medializovaných informácií boli niekedy za zníženými dodávkami plynu cez plynovod Vojany-Užhorod pokles cien ropy a odstránenie vývozných taríf, čo prispelo k zníženiu ceny dovozov z Ruska.

Platby dostávajú

Po spustení reverzného plynovodu zo Slovenska na Ukrajinu viacerí odborníci upozorňovali, že sa spoločnosť Eustream nemusí pre ťažkú finančnú situáciu Ukrajincov dostať k svojim peniazom za prepravu plynu. Nateraz je však v tejto veci všetko v poriadku. „Všetci shipperi dodržiavajú zmluvné podmienky dohodnuté v kontrakte na prepravu plynu podpísanom so spoločnosťou Eustream,“ uviedol Chuguryan.

Chcú veľký reverz

Aj napriek nie úplnému využívaniu reverzného vojanského plynovodu Ukrajinci už viackrát tlačili na to, aby Slovensko zrealizovalo reverzný chod plynu zo západu na východ na hlavnom plynovode, cez ktorý dodáva plyn pre krajiny Európy ruský Gazprom. Ukrajinci totiž deklarujú, že zo Slovenska chcú odoberať viac plynu, ako umožňuje zrekonštruovaný plynovod Vojany – Užhorod, ktorý má v súčasnosti ročnú kapacitu 14,6 miliardy metrov kubických. Ukrajinská strana zašla pri plyne ešte ďalej. Zaslala Európskej únii list, v ktorom obviňuje Slovensko, že má uzavretú zmluvu s ruským Gazpromom v rozpore s európskou legislatívou. Sťažnosť naši východní susedia poslali do Bruselu bez toho, aby predtým oslovili s vysvetlením slovenskú stranu. Ukrajina tvrdí, že Slovensko porušuje legislatívu tým, že umožňuje Gazpromu nepovoliť reverzný tok plynu na Ukrajinu kľúčovým plynovodom.

Prvé rokovania

Slovenský prepravca zemného plynu reagoval na kroky ukrajinskej strany pokojne a s rozvahou. Odkázal im, že ich sťažnosť je neopodstatnená, a že sú pripravení pristúpiť k rokovaniam. Nejaké rokovania s ukrajinskou stranou už dokonca prebehli. „Otázku takzvaného veľkého reverzu nie je možné riešiť iba na bilaterálnej úrovni, ide o komplexný problém. Priebežne rokujeme s ukrajinskou stranou a Európskou komisiou o danej problematike,“ konštatoval Chuguryan.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Eustream