Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetika všeobecne energetické zdroje
Ilustračné foto pixabay.com
23. marca 2017 12:28 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk

Vytvoriť štátny energetický holding nemusí byť jednoduché

Problémom vytvárania energetického štátneho holdingu môže byť fakt, že nie všetky energetické spoločnosti, v ktorých má štát podiely, môžu byť do holdingu začlenené.

Založiť nový štátny energetický holding nebude zrejme také ľahké ako by sa mohlo zdať. Na vytvorení takéhoto holdingu, o ktorom sa hovorí už takmer desať rokov, sa dohodla súčasná vládna koalícia. Ministerstvo hospodárstva SR tvrdí, že na holdingu pracuje. Doteraz sa však pozornosť rezortu sústreďovala najmä na nový regulačný zákon. „Ministerstvo hospodárstva sa v posledných týždňoch intenzívne venovalo najmä téme cenovej regulácie v energetike a s tým spojenej novelizácii zákona o regulácii. Práce na príprave konceptu energetického holdingu stále pokračujú,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano, s tým, že ku konkrétnostiam sa nateraz nebudú vyjadrovať.

SEPS tam nepatrí

Problémom vytvárania energetického štátneho holdingu môže byť však fakt, že nie všetky energetické spoločnosti, v ktorých má štát podiely, môžu byť do holdingu začlenené. Jednou z takých firiem je napríklad Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), ktorej jediným akcionárom je Ministerstvo financií SR. To, že prevádzkovateľ elektrizačnej prenosovej sústave nemôže byť súčasťou spomínané holdingu hovorí samotný zákon o energetike. V ňom sa jednoznačne píše, že firma, ktorá vyrába alebo dodáva elektrinu či plyn nesmie vykonávať či už priamo alebo nepriamo kontrolu nad prevádzkovateľom prenosovej sústavy.

„V snahe zabezpečiť oddelením vlastníctva úplnú nezávislosť prevádzky sústavy od záujmov dodávateľských a výrobných podnikov a zabrániť výmene dôverných informácií, by teda v zmysle platnej právnej úpravy tá istá osoba nemala riadiť činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy alebo prenosovej sústavy a zároveň podniku, ktorý vykonáva akúkoľvek výrobnú alebo dodávateľskú činnosť v oblasti energetiky,“ spresnil pre portál vEnergetike.sk vedúci odboru komunikácie SEPS Norbert Deák s tým, že právnymi následkami takéhoto porušenia následne môže byť nielen prípadné udelenie pokuty za porušenie povinnosti oddelenia prevádzkovateľa prenosovej sústavy v zmysle zákona o energetike, ale dokonca až odňatie certifikácie udelenej spoločnosti SEPS zo strany Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Problémový Transpetrol

Problémom bude zrejme začleniť do štátneho energetického holdingu spoločnosť Transpetrol, ktorej jediným akcionárom je ministerstvo hospodárstva. Zmienil sa o tom po rokovaní koaličnej rady predseda strany Most-Híd Béla Bugár, podľa ktorého pri zakladaní štátneho holdingu je potrební viackrát merať a raz rezať. „Musíme napríklad vyriešiť také problémy, ako je to v prípade Transpetrolu, ktorý keby sa dostal pod energetický holding, tak vieme, že tam tie záujmy ruskej strany môžu skrížiť záujmy slovenskej strany,“ povedal.

Viacero podielov

Štát v súčasnosti vlastní podiely v niekoľkých energetických podnikoch. Okrem vyššie spomínaných aj v Západoslovenskej energetike (51 %), vo Východoslovenskej energetike Holding (51 %), Stredoslovenskej energetike (51 %), Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (100 %), SPP (100 %), SPP-Distribúcia (51 %), Eustream (51 %), Nafta (28,6 %) a Slovenské elektrárne (34 %). Štát je taktiež jediným vlastníkom šiestich najväčších teplární na Slovensku, a to v Bratislave, Trnave, Žiline, Martine, vo Zvolene a v Košiciach.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame