O výstavbu nových energetických zdrojov nie je veľký záujem

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Energetika vbšeobecne
Ilustračné foto pixabay.com

Záujem o investovanie do nových energetických projektov poklesol. Kým v roku 2015 vydalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH) osemnásť osvedčení o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky, v minulom roku to bolo jedenásť. Bez spomínaného osvedčenia nemôže investor začať s výstavbou energetického zdroja či infraštruktúry. Projekty, ktoré dostali vlani od rezortu hospodárstva povolenie, sa týkajú nielen výstavby nových energetických zdrojov, ale aj výstavby energetickej infraštruktúry.

Vďaka novým projektom, ktoré získali od ministerstva osvedčenie, by malo mať Slovensko vyše 130 megawattov inštalovaného elektrického výkonu a viac ako 280 megawattov tepelného výkonu. Najväčšiu elektrickú výrobnú kapacitu, viac ako 86 megawattov, by mal priniesť projekt spoločnosti Slovintegra Energy. Tá plánuje v areáli levického priemyselného parku rekonštrukciu svojho energetického zariadenia. Vďaka tomuto zdroju by malo mať Slovensko aj bezmála 50 megawattov tepelného výkonu.

Martinská teplárenská plánuje ekologizáciu svojich zariadení. Po jej dokončení bude mať tepláreň v Martine tepelný výkon 150 megawattov a takmer 40 megawattov elektrický výkon. Slovensko bude mať zrejme aj ďalší podzemný zásobník zemného plynu s objemom 670 miliónov metrov kubických. Chce ho postaviť spoločnosť Engas. Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, získal od rezortu hospodárstva osvedčenie na úpravu technologického zariadenia kompresorovej stanice, ktorá je súčasťou slovensko-poľského plynovodu, či na prestavbu hraničnej preberacej stanice Ruská.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR