Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Výstavba Tureckého prúdu pravdepodobne začne koncom júna

Plynovod Gazprom
Plynovod spoločnosti Gazprom SITA/AP

Podľa tureckého ministra energetiky Tanera Yildiza jeho krajina nechce byť iba plynárenským tranzitným centrom Gazpromu ale aj spoluvlastníkom plánovaného plynovodu.

Ruská spoločnosť Gazprom pravdepodobne začne výstavbu plánovaného plynovodu do Turecka v závere júna. Pre agentúru Reuters to povedal turecký minister energetiky Taner Yildiz. „Výstavba by sa mohla začať koncom tohto mesiaca,“ povedal Yildiz a dodal, že Ankara uvažuje aj o tom, že sa stane spoluvlastníkom projektu.

Rusko v decembri zrušilo projekt výstavby plynovodu Južný prúd (South Stream) v predpokladanej hodnote 40 mld. USD, ktorý mal dodávať plyn do južnej Európy, pričom by obchádzal územie Ukrajiny. Projekt sa zastavil pre námietky Európskej únie, podľa ktorej nebol v súlade s jej pravidlami v oblasti hospodárskej súťaže. Moskva sa teraz snaží o realizáciu alternatívneho plynovodu Turecký prúd s cieľom dodávať touto trasou 63 mld. kubických metrov plynu ročne.

Gazprom dúfa, že vybuduje plynárenské centrum na turecko-gréckych hraniciach, ktoré bude slúžiť na tranzit do Európy. Turecko však podľa ministra energetiky Yildiza nechce zohrávať iba rolu tranzitného centra. „Hovoríme o partnerstve a vlastníctve. Musíme pre to veľmi starostlivo stanoviť mechanizmus. Máme záujem stať sa partnerom,“ konštatoval minister. Turecko je významne závislé od dodávok ruského plynu. Vlani od Ruska kúpilo 27,4 mld. kubických metrov plynu prostredníctvom plynovodu Modrý prúd (Blue Stream) a Transbalkánskeho plynovodu. Išlo o viac ako polovicu celkového tureckého importu plynu.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 5. júna 2015 20:10
K téme ,

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...