Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod plyn
Ilustračná snímka FreeDigitalPhotos.net
19. júna 2015 11:26 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Výstavba plynovodu Turecký prúd začne v roku 2016

Rusko a Grécko podpísali memorandum o vytvorení spoločného podniku pre výstavbu gréckej časti plynovodu.

Rusko poskytne Aténam financovanie gréckej vetvy plánovaného plynovodu Turecký prúd. Vyhlásil to v piatok ruský minister energetiky Alexander Novak v rámci podpisu memoranda o vytvorení spoločného rusko-gréckeho podniku pre výstavbu gréckej časti plynovodu. Podnik budú vlastniť rovnakým dielom Rusko a Grécko a vložené investície Atény splatia Moskve neskôr, dodal Novak. Ako uviedol, Grécku bude pri financovaní projektu pomáhať ruská štátna rozvojová banka VEB. Podľa portálu Russia Today výstavba začne v roku 2016 a s dokončením projektu sa počíta v roku 2019.

Rusko v decembri zrušilo projekt výstavby plynovodu Južný prúd (South Stream) v predpokladanej hodnote 40 mld. USD, ktorý mal dodávať plyn do južnej Európy, pričom by obchádzal územie Ukrajiny. Projekt sa zastavil pre námietky Európskej únie, podľa ktorej nebol v súlade s jej pravidlami v oblasti hospodárskej súťaže. Moskva sa tak rozhodla pre realizáciu alternatívneho plynovodu Turecký prúd, ktorý má prepravovať zemný plyn z Ruska cez Čierne more a odtiaľ ďalej do Grécka.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame