Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodná elektráreň
Ilustračné foto. wikipedia.org
10. apríla 2015 11:24 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Výstavba malých vodných elektrární dostane novú koncepciu

Aktualizovanú koncepciu využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov na Slovensku by mala vláda schváliť ešte v tomto volebnom období.

Výstavba malých vodných elektrární na Slovensku dostane novú podobu. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) sa totiž rozhodlo aktualizovať koncepciu využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov na Slovensku, ktorú schválila ešte vláda Ivety Radičovej. „K spracovaniu aktualizácie koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR do roku 2030 sa pristúpilo s cieľom aktualizovať stav využívania hydroenergetického potenciálu a zhodnotiť environmentálne prípustné možnosti jeho ďalšieho využitia,“ uviedol rezort životného prostredia v materiáloch, ktoré predložilo kompetentným orgánom.

Do desať megawattov

Aktualizácia koncepcie sa zameria len na malé vodné elektrárne s výkonom do desať megawattov, ktoré sú definované ako obnoviteľné zdroje. Do konca júna tohto roku by malo ministerstvo predložiť aktualizáciu koncepcie na posúdenie vplyvov na životné prostredie (proces EIA). Očakáva sa, že vláda schváli novú koncepciu využívania hydroenergetického potenciálu vodných tokov na Slovensku do konca tohto roka.

Slovenský potenciál

Kompletný technický hydroenergetický potenciál slovenských vodných tokov zahŕňa celkovo 635 profilov. Z toho 262 profilov predstavuje využívaný hydroenergetický potenciál. Z celkového využívaného hydroenergetického potenciálu pripadá na malé vodné elektrárne 238 profilov a na veľké 24 profilov. „Z celkového počtu nevyužívaného hydroenergetického potenciálu vodných tokov je k roku 2013 pre malé vodné elektrárne k dispozícii 343 profilov a pre veľké vodné elektrárne 4 profily,“ dodalo ministerstvo životného prostredia.

Dominuje Váh

K spomínanému roku 2013 malé vodné elektrárne využívali hydroenergetický potenciál s výkonom necelých 90 megawattov, pričom vyrobili 347 gigawatthodín elektriny. „Najviac využívané je čiastkové povodie Váhu s 85 profilmi s celkovým výkonom 32 megawattov a výrobou 125 gigawatthodín elektriny,“ konštatoval rezort životného prostredia. Na nevyužívaných vodných tokoch, ktoré majú hydroenergetický potenciál, by sa mohli v budúcnosti postaviť malé vodné elektrárne s výkonom 145 megawattov. Vyrobiť by mohli tieto elektrárne takmer 732 gigawatthodín elektriny.

Smelé plány

Podľa ostatnej koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR, ktorú schválila vláda Ivety Radičovej pred troma rokmi, malé vodné elektrárne by mali do roku 2015 vyrobiť 450 gigawatthodín elektriny za rok. Do roku 2030 by mal objem elektriny, ktorú vyprodukujú, ešte vzrásť, a to až na 850 gigawatthodín za rok.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies