Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA/AP
10. marca 2014 10:32 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Vyššie ceny za plyn Ukrajina očakáva

Kyjev očakáva, že cena za dodávky zemného plynu sa od druhého štvrťroku zvýši o 100 USD na 368,50 USD za tisíc kubických metrov plynu, uviedol minister energetiky Jurij Prodan.

Ukrajina očakáva výrazný nárast cien za dodávky zemného plynu z Ruska. Uviedol to v nedeľu minister energetiky Jurij Prodan s tým, že od druhého štvrťroku sa cena pravdepodobne zvýši o 100 USD na 368,50 USD za tisíc kubických metrov. V decembri Rusko súhlasilo so znížením ceny na 268,50 USD z predchádzajúcich zhruba 400 USD za tisíc kubických metrov, čo bola cena, ktorú Kyjev platil od roku 2009. Dohoda umožňuje revíziu ceny každý kvartál. „Od Ruska očakávame, že v druhom kvartáli budeme platiť zhruba 368,50 USD za barel,“ povedal minister novinárom.

Moskva ponúkla svojmu susedovi zľavy z ceny plynu spolu s programom finančnej pomoci v objeme 15 mld. USD po tom, čo vláda v Kyjeve na poslednú chvíľu vycúvala z podpisu asociačnej dohody s EÚ. Vo februári však ukrajinský parlament zvrhol proruského prezidenta Viktora Janukovyča, čo viedlo k zhoršeniu vzťahov medzi oboma krajinami. Napätie eskalovalo začiatkom mesiaca, keď ruskí vojaci obsadili autonómny ukrajinský región Krym.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame