Výsledky skupiny GDF Suez poškodilo teplé počasie

13. novembra 2014 17:20

Francúzska energetická firma za január až september dosiahla jadrový zisk 8,9 mld. eur, čo bolo oslabenie o 15,4 %.

Peniaze
Ilustračné foto SITA

Jadrový zisk francúzskej energetickej spoločnosti GDF Suez za január až september klesol o 15,4 % na sumu 8,9 mld. eur. Tržby firmy v rovnakom období oslabili o 7,5 % na 54,5 mld. eur. Dôvodom bolo teplé počasie, ktoré poškodilo predaj plynu. Energetická skupina pre teplé počasie zredukovala svoju prognózu čistého zisku z opakujúcich sa činností za celý rok 2014 na 3,1 mld. eur až 3,5 mld. eur. Pôvodne predpokladala, že bude v pásme 3,3 mld. až 3,7 mld. eur.

Zástupkyňa generálneho riaditeľa spoločnosti Isabelle Kocherová očakáva, že zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) za tento rok bude na dolnej hranici prognózovaného pásma 12,3 mld. až 13,3 mld. eur. Zisk firmy negatívne ovplyvnilo aj odstavenie troch jadrových reaktorov v Belgicku, čo znamená, že GDF Suez nevyužíva výrobnú kapacitu na úrovni 3 gigawatty. Reaktory Doel 3 a Tihange 2 spoločnosť odstavila v marci a reaktor Doel 4 začiatkom augusta. Generálny riaditeľ spoločnosti GDF Suez Gerard Mestrallet vyjadril presvedčenie, že firma dokáže znovu naštartovať reaktor Doel 4 koncom tohto roka a reaktory Doel 3 a Tihange 2 v závere zimy.

Spoločnosť GDF Suez začala rokovania s novou belgickou vládou o predĺžení životnosti reaktorov Doel 1 a 2, ktorých úplné zastavenie bolo naplánované na rok 2015. Generálny riaditeľ uviedol, že nová belgická vláda je zložená zo strán, ktorých postoj voči jadrovej energii je väčšinou priaznivý. „Tento faktor a zváženie bezpečnosti dodávok elektriny v Belgicku počas tejto zimy vytvára dobré podmienky pre diskusie,“ uviedol.Čo si o tom myslíte?