Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Ilustračné foto SITA
13. novembra 2014 17:20 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Výsledky skupiny GDF Suez poškodilo teplé počasie

Francúzska energetická firma za január až september dosiahla jadrový zisk 8,9 mld. eur, čo bolo oslabenie o 15,4 %.

Jadrový zisk francúzskej energetickej spoločnosti GDF Suez za január až september klesol o 15,4 % na sumu 8,9 mld. eur. Tržby firmy v rovnakom období oslabili o 7,5 % na 54,5 mld. eur. Dôvodom bolo teplé počasie, ktoré poškodilo predaj plynu. Energetická skupina pre teplé počasie zredukovala svoju prognózu čistého zisku z opakujúcich sa činností za celý rok 2014 na 3,1 mld. eur až 3,5 mld. eur. Pôvodne predpokladala, že bude v pásme 3,3 mld. až 3,7 mld. eur.

Zástupkyňa generálneho riaditeľa spoločnosti Isabelle Kocherová očakáva, že zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) za tento rok bude na dolnej hranici prognózovaného pásma 12,3 mld. až 13,3 mld. eur. Zisk firmy negatívne ovplyvnilo aj odstavenie troch jadrových reaktorov v Belgicku, čo znamená, že GDF Suez nevyužíva výrobnú kapacitu na úrovni 3 gigawatty. Reaktory Doel 3 a Tihange 2 spoločnosť odstavila v marci a reaktor Doel 4 začiatkom augusta. Generálny riaditeľ spoločnosti GDF Suez Gerard Mestrallet vyjadril presvedčenie, že firma dokáže znovu naštartovať reaktor Doel 4 koncom tohto roka a reaktory Doel 3 a Tihange 2 v závere zimy.

Spoločnosť GDF Suez začala rokovania s novou belgickou vládou o predĺžení životnosti reaktorov Doel 1 a 2, ktorých úplné zastavenie bolo naplánované na rok 2015. Generálny riaditeľ uviedol, že nová belgická vláda je zložená zo strán, ktorých postoj voči jadrovej energii je väčšinou priaznivý. „Tento faktor a zváženie bezpečnosti dodávok elektriny v Belgicku počas tejto zimy vytvára dobré podmienky pre diskusie,“ uviedol.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies