Vyšetrovanie Gazpromu Európskou komisiou sa blíži k záveru

25. februára 2015 15:13

Eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová by mala výsledky protimonopolného vyšetrovania oznámiť v najbližších týždňoch, uviedol viceprezident komisie Maroš Šefčovič.

Gazprom
Ilustračné foto gazprom.com

Európska komisia (EK) by mala čoskoro zverejniť závery dvojročného vyšetrovania ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom, ktoré čelí podozreniam z porušovania pravidiel EÚ na ochranu hospodárskej súťaže. Uviedol to v stredu podpredseda komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič. Odvolal sa pritom na európsku komisárku pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovú, ktorá by podľa neho mala zverejniť svoje rozhodnutie „v najbližších týždňoch“. Protimonopolné vyšetrovanie Gazpromu komisia v septembri pre krízu na Ukrajine pozastavila, v tom čase však uviedla, že kauzu nepovažuje za uzavretú.

Komisia začala vyšetrovať Gazprom v septembri 2012 pre podozrenie, že najväčší svetový producent plynu bráni spriechodneniu tokov plynu medzi členskými krajinami EÚ a ich snahe o diverzifikáciu zdrojov dodávok. Spoločnosť tiež možno účtuje krajinám neférové ceny plynu tým, že ich viaže na svetové ceny ropy. Gazprom zabezpečuje pre Európu zhruba štvrtinu dodávok zemného plynu.

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?