Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnečná energia solárny panel OZE
Ilustračné foto. freedigitalphotos.net
29. marca 2015 9:50 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Výrobcovia zelenej elektriny tiahnu na Európsku komisiu

Výrobcovia elektriny sa obrátili so žiadosťou o riešenie problému odobratia štátnej podpory na zástupcov podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča, a tiež na eurokomisára pre klímu a energetiku Miguela Ariasa Canetu.

Niektorí slovenskí výrobcovia elektriny z vody, slnka či biomasy sa obrátili na Európsku komisiu. Ide o známu kauzu odňatia štátnej podpory na jeden rok pre nedodržanie ustanovení v zákone o podpore obnoviteľných zdrojov energií. „Ani jedna slovenská inštitúcia zatiaľ nezareagovala na kritickú situáciu výrobcov energie, ktorí sa ocitli na pokraji likvidácie. Preto, ak sa na Slovensku toleruje nezákonný a nátlakový postup, musíme hľadať spravodlivosť v európskych inštitúciách. Nie je predsa možné, aby v európskom priestore bola vôbec možná takáto miera právnej svojvôle a aby sa jediným rozhodnutím dalo účelovo zlikvidovať viac než tisíc firiem a poslať tritisíc ľudí na úrady práce,“ povedal zástupca riaditeľky Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu Pavel Šimon.

Výrobcovia elektriny sa obrátili so žiadosťou o riešenie problému na zástupcov podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča, a tiež na eurokomisára pre klímu a energetiku Miguela Ariasa Canetu. „Kameňom úrazu je drobná zmena zákona, ktorá umožňuje výrobcu energie potrestať odobratím zákonom garantovanej podpory len za to, že si nesplní administratívnu povinnosť a neodovzdá v predpísanom termíne tlačivo s odhadom výroby na ďalší rok. Tieto údaje sa každý rok oznamujú viacnásobne, hoci nemajú žiadnu výpovednú hodnotu,“ konštatoval Šimon.

Regulačný úrad odobral podporu 1 200 výrobcom elektriny z celkového počtu tri tisíc výrobcov pre nedodržanie zákonných povinností. Podľa novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov, ktorú parlament schválil v roku 2013, má na štátnu podporu nárok iba ten výrobca elektriny, ktorý do 15. apríla vráti doplatok, ktorý mu v predchádzajúcom roku neprináležal. Taktiež musí každý výrobca zelenej elektriny do 15. augusta oznámiť ÚRSO a distribučnej spoločnosti, pod ktorú spadá, že sa bude o podporu uchádzať aj v nasledujúcom kalendárnom roku vrátane predpokladaného množstva ním dodanej elektriny.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies