Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnečná energia solárny panel OZE
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
11. septembra 2015 11:23 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Výrobcovia zelenej elektriny sa zrejme poučili

Regulačný úrad tento rok konštatuje, že voči nemu si zatiaľ dokázateľne splnila svoje zákonné povinnosti veľká väčšina výrobcov zelenej elektriny. Regulátor ešte všetky údaje kompletizuje a overuje.

Minulý rok bol pre niektorých výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) a prostredníctvom vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) zlým snom. Nemali si totiž splniť zákonné povinnosti voči Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) či voči svojej distribučnej spoločnosti, čím im štát odobral na tento rok štátnu podporu na mini vyrobenú zelenú elektrinu, ktorú platia všetci odberatelia vo svojich faktúrach za elektrinu. Zdá sa, že tento rok sa sankciou postihnutí výrobcovia zelenej elektriny poučili.

Situácia sa zlepšila

Ak si chcú výrobcovia zelenej elektriny nárokovať štátnu podporu v podobe vyšších výkupných cien na nimi vyrobenú elektrinu musia si okrem iného splniť dve zákonné povinnosti. Musia do 15. apríla vrátiť doplatok, ktorý im v predchádzajúcom roku neprináležal. Taktiež musia oznámiť ÚRSO a distribučnej spoločnosti, pod ktorú spadajú, do 15. augusta, že sa budú o podporu uchádzať aj v nasledujúcom kalendárnom roku vrátane predpokladaného množstva nimi dodanej elektriny. Regulačný úrad tento rok konštatuje, že voči nemu si zatiaľ dokázateľne splnila svoje povinnosti veľká väčšina výrobcov. „Možno konštatovať, že situácia sa oproti minulému roku rapídne zlepšila,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták.

Detaily zatiaľ neznáme

Koľko presne výrobcov zelenej elektriny si svoje povinnosti splnili, a koľko nie, zatiaľ regulátor nevyčíslil. Regulátor ešte totiž všetky údaje kompletizuje a overuje. „Výrobcovia elektriny aj niekoľkokrát opakovane zasielali požadované údaje o svojich rôznych zdrojoch viacerými formami, či už doporučene poštou, e-mailom alebo ako súčasť cenových konaní. Skompletovanie zoznamu je preto veľmi náročná administratívna práca, ktorá sa stále overuje a spresňuje,“ dodal Lupták. Regulátor taktiež preveruje aj všetkých výrobcov zelenej elektriny, ktorí si nemali svoje zákonne povinnosti tento rok splniť. „Chceme eliminovať problémy spôsobené rôznymi formami doručovania,“ konštatoval Lupták.

Distribučky sumarizujú

Otázne je, ako si splnili svoje zákonné povinnosti výrobcovia zelenej elektriny voči distribučným spoločnostiam. Tie ešte nemajú konkrétne údaje spracované. „Momentálne sumarizujeme a analyzujeme splnenie si zákonných povinností výrobcov elektriny voči Západoslovenskej distribučnej. Následne musíme požiadať ÚRSO o informáciu, ktorí výrobcovia si splnili oznamovaciu povinnosť o uplatnení podpory smerom na nich,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Západoslovenskej distribučnej Michaela Dobošová.

Viac ako tisíc potrestaných výrobcov

Minulý rok sa prvýkrát uplatnila sankcia vo forme odobratia ročnej štátnej podpory voči tým výrobcom elektriny, ktorí si spomínané oznamovacie povinnosti nesplnili. Nariadila to novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov, ktorú parlament schválil v roku 2013. U niektorých výrobcov zelenej elektriny vyvolala táto sankcia veľký odpor. Sankciou by sa mal dokonca zaoberať Ústavný súd SR. Štátnu podporu na vyrobenú zelenú elektrinu stratilo na tento rok takmer 1 200 výrobcov zelenej elektriny. Na Slovensku ich pritom pôsobí viac ako tritisíc. Vďaka nedôslednosti niektorých výrobcov zelenej elektriny tak ušetrili odberatelia 67,6 milióna eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame