Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo tepláreň
Ilustračné foto SITA
1. novembra 2016 11:26 TeploAktuality od vEnergetike.skSITA

Výrobcovia tepla nepociťujú veľký tlak na odpájanie

Veľkí výrobcovia tepla v súčasnosti nepociťujú veľký tlak na odpájanie sa od centrálneho zásobovania tepla (CZT) zo strany domácností. Predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný za tým vidí stabilnú situáciu na trhu s teplom. „Platby za teplo dlhodobo nerastú,“ dodal Obšivaný.

Zákon o tepelnej energetike odoláva

Budovanie vlastných domových kotolní je už niekoľko rokov aj témou v Národnej rade SR. Opoziční poslanci sa totiž už viackrát snažili zmeniť zákon o tepelnej energetike. Chceli zjednodušiť odpojenie sa od CZT a dať tak domácnostiam možnosť vybudovať si svoju vlastnú domovú kotolňu. V zákone im prekáža najmä to, že veľkí výrobcovia tepla získali novelou zákona o tepelnej energetike spred dvoch rokov právomoc zúčastniť sa na stavebnom konaní pri výstavbe domových kotolní. Podľa opozičných poslancov je stanovisko teplárov v stavebnom konaní záväzné, vďaka čomu môžu kedykoľvek zablokovať výstavbu vlastnej kotolne v bytových domoch. Poslanci sa pre toto ustanovenie obrátili aj na Ústavný súd SR, tam však neuspeli.

Dôležitý je aj servis

Obšivaný upozorňuje, že ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov rozhodnú ponechať vykurovanie priestorov na centrálneho dodávateľa, odbremenia sa od náročných servisných úkonov, za ktoré by si aj tak museli priplatiť. „Pri centrálnom dodávaní tepla a teplej vody starosti s prevádzkou kotolne preberajú na seba dodávatelia. Dbajú o to, aby dodávka tepla bola bezpečná, bezporuchová a v súlade so všetkými predpismi. Prípadné ťažkosti či nebodaj pokuty sú na ich pleciach. Vybudovaním vlastnej kotolne sa ale vlastníci priestorov vzdávajú takýchto výhod a komfortu a musia počítať s povinnosťami, ktoré s bežnou prevádzkou kotolne súvisia,“ konštatoval Obšivaný.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame