Výrobcom zelenej elektriny sa podarilo presvedčiť opozíciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Slnečná elektráreň solárny panel OZE
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Opoziční poslanci zozbierali v parlamente 40 podpisov pod návrh na podanie novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov z roku 2013 na Ústavný súd SR.

Opoziční poslanci posielajú na Ústavný súd SR ďalší zákon na posúdenie. Tentoraz ide o zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energií (OZE). Poslancom sa nepozdáva sankcia formou odobratia štátnej podpory na jeden rok pre tých výrobcov zelenej elektriny, ktorí si vlani nesplnila svoju oznamovaciu povinnosť. „Sankcia bola včlenená do zákona o podpore obnoviteľných zdrojov novelou v roku 2013. Zmena, ktorú priniesla táto novela, je podľa nášho názoru protiústavná. Odobratie ročnej podpory má pre výrobcov elektriny katastrofické následky,“ povedal na piatkovej tlačovej besede poslanec za stranu KDH Alojz Přidal. Pod podanie zákona o podpore zelenej elektriny na ústavný súd sa podpísalo 40 opozičných poslancov.

Regulátor kritiku odmieta

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už viackrát odmietol kritiku či zo strany pokutou postihnutých výrobcov elektriny alebo zo strany politikov, že sankcia je neprimeraná a dotknutí výrobcovia sú diskriminovaní. „Nič také neexistuje. Sankcia uplatňuje na každého presne rovnaký meter – koľko peňazí by individuálny výrobca mal dostať, o toľko aj príde. Nikto neškoduje na úkor druhého. To, že takýchto nezodpovedných podnikateľov vo výrobe elektriny z OZE postihla zaslúžená sankcia, je len logickým a správnym krokom v mene všetkých ostatných účastníkov trhu s elektrinou,“ uviedol prednedávnom hovorca ÚRSO Miroslav Lupták.

ÚRSO sa tiež čuduje niektorým poslancom, ktorí sa ku kritike novely zákona o podpore zelenej elektriny pripojili. „Navrhujú nezmyselné zmeny zákona, ktoré by de facto legalizovali jeho nerešpektovanie, výhody pre jednu skupinu podnikateľov v energetike a tým diskrimináciu ostatných účastníkov trhu s elektrinou. Pritom však hanblivo verejnosti neprezradia, že to boli práve oni, ktorí príslušnú novelu zákona v roku 2013 schvaľovali a nemali k nej v pripomienkovom konaní žiadne pripomienky,“ zdôraznil Lupták.

Niektorí si povinnosť splnili

Z celkového počtu približne 3 000 výrobcov zelenej elektriny podľa údajov ÚRSO nedostane podporu takmer 1 200. Štátnu podporu, ktorú platia všetci odberatelia elektriny v koncových cenách, si totiž môže nárokovať len ten výrobca zelenej elektriny, ktorý do 15. apríla vráti doplatok, ktorý mu v predchádzajúcom roku neprináležal. Taktiež musí každý výrobca oznámiť ÚRSO a distribučnej spoločnosti, pod ktorú spadá, do 15. augusta, že sa bude o podporu uchádzať aj v nasledujúcom kalendárnom roku vrátane predpokladaného množstva ním dodanej elektriny.

Nejde o novú povinnosť

Povinnosť informovať o pláne výroby na budúci rok nie je nová. Minulý rok bol však prvým rokom, kedy sa regulačný úrad rozhodol neplnenie týchto povinností sankcionovať, a to odobratím podpory na nasledujúci kalendárny rok. Niektorí výrobcovia taktiež robili chybu, keď vynechali v rámci svojej oznamovacej povinnosti buď distribučnú spoločnosť alebo regulačný úrad.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví