Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnečná energia solárny panel OZE
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
15. júna 2016 11:55 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Výroba elektriny zo solárnej energie môže zlacnieť až takmer o 60 %

Vyplýva to zo štúdie Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľnú energiu s výhľadom do roku 2025.

Priemerné náklady na výrobu elektriny zo solárnej a veternej energie by mohli do roku 2025 klesnúť až o 59 %, ak sa bude uplatňovať správna energetická politika. Konštatuje to Medzinárodná agentúra pre obnoviteľnú energiu (IRENA) v štúdii, ktorú zverejnila v stredu. Od roku 2009 sa ceny fotovoltaických modulov znížili o 80 % a ceny veterných turbín klesli o približne 30 až 40 %, keďže kapacita výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov stúpla na rekordné úrovne a technológie sa zlepšili.

Zlacňovanie aj po roku 2025

Ceny technológii na výrobu elektriny zo solárnej a veternej energie by mohli naďalej klesať do roku 2025 a aj v neskoršom období, ak vlády uplatnia politiku zacielenú na minimalizáciu transakčných nákladov a zjednodušia administratívne procedúry a procesy schvaľovania, konštatuje správa. IRENA odhaduje, že priemerné náklady na výrobu elektriny (tzv. levelized cost of electricity, čiže LCOE) zo solárnej energie by mohli do roku 2025 v porovnaní s rokom 2015 klesnúť až o 59 %, náklady na výrobu elektriny v pobrežných veterných parkoch by sa mohli znížiť o 35 % a vo veterných parkoch na pevnine o 26 %.

LCOE predstavujú náklady na výrobu megawatthodiny elektriny, ktoré je potrebné vopred vynaložiť na tvorbu kapitálu a vývoj, a tiež náklady na financovanie dlhov a poplatky za prevádzku a údržbu. „Stredobod záujmu politiky musíme teraz posunúť smerom k podpore oblastí, ktoré povedú k ešte väčšiemu poklesu nákladov,“ uviedla Medzinárodná agentúra pre obnoviteľnú energiu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame