Vyraďovanie jadrových elektrární ide podľa plánov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Robert Fico atómová elektráreň Bohunice
Premiér Robert Fico vo velíne pri odstavení jadrovej elektrárne V1 SITA

Vyraďovanie dvoch jadrových elektrární v Jaslovských Bohuniciach pokračovalo v minulom roku podľa plánov. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS) v súčasnosti pracuje na vyraďovaní havarovanej jadrovej elektrárne A1 a odstavenej V1. „Vyraďovanie jadrovej elektrárne A1 v minulom roku postupovalo podľa plánovaných činností druhej etapy a vyraďovanie elektrárne V1 prebiehalo v súlade s plánom pre prvú etapu vyraďovania,“ informovalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH), ktoré je jediným akcionárom spoločnosti JAVYS.

Na likvidáciu elektrárne A1 smerovalo vlani necelých 37 mil. eur. Z toho takmer 17 mil. eur bolo hradených z Národného jadrového fondu a zvyšok z vlastných zdrojov spoločnosti JAVYS. Pri vyraďovaní jadrovej elektrárne A1 sa spoločnosť JAVYS v minulom roku sústredila najmä na zvyšovanie úrovne radiačne bezpečného stavu tejto havarovanej elektrárne, respektíve v znižovaní rizika jej vplyvu na radiačnú ochranu a ochranu životného prostredia. Podnik pokračoval v spracovaní prevádzkových rádioaktívnych odpadov, v znižovaní inventáru technologických zariadení a demontážou priestorov neprevádzkovaných zariadení a častí stavebných objektov.

Vyraďovanie jadrovej elektrárne A1 je rozdelené do piatich etáp, s plánovaným termínom ukončenia v roku 2033. V súčasnosti sa realizujú práce podľa plánu druhej etapy vyraďovania, ktorá prebieha od roku 2009 do roku 2016.

Hlavnými činnosťami vyraďovania jadrovej elektrárne V1 v minulom roku bola demontáž nepotrebných nekontaminovaných zariadení a systémov, spracovanie nekontaminovaného odpadu, zaisťovanie a odpájanie systémov, realizácia projektových zmien a úpravy systémov, projektové zmeny a úpravy zariadení a systémov využívaných v rámci vyraďovania a postupné spracovanie historického rádioaktívneho odpadu. JAVYS taktiež vykonal prípravné práce pre projekty nasledujúcej druhej etapy vyraďovania V1, ktorá sa má začať v roku 2015. Dva jadrové bloky V1 by mali byť definitívne odstavené v roku 2025.

Vyraďovanie jadrovej elektrárne V1 Jaslovské Bohunice je spolufinancované zo zdrojov Medzinárodného fondu na podporu odstavenia V1 (BIDSF). Finančné prostriedky z fondu BIDSF sú čerpané na základe grantových dohôd uzavretých medzi spoločnosťou JAVYS a Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBOR). Vlani sa na vyraďovanie V1 vynaložilo vyše 38 mil. eur, z čoho z BIDSF bolo uhradených takmer 17,5 mil. eur, z Národného jadrového fondu smerovalo necelých 8,4 mil. eur. Zvyšok prostriedkov hradila samotná spoločnosť JAVYS. Celkové náklady na vyraďovanie V1 boli vyčíslené na 1,1 mld. eur.

Slovensko odstavilo prvý blok V1 na konci roka 2006 a druhý blok na konci roka 2008 na základe prístupových zmlúv do Európskej únie. Výstavba jadrovej elektrárne V1 začala 24. apríla 1972 a zabezpečovala ju Investičná výstavba energetiky Slovenska. Jej hlavnými dodávateľmi boli Energoprojekt Praha, LOTEP Leningrad, Škoda Praha, Hydrostav Bratislava, ŠkodaExport Praha. Investičné náklady predstavovali 5,5 mld. vtedajších československých korún v cenách rokov výstavby. Prvý reaktorový blok jadrovej elektrárne V1 bol prifázovaný k sieti 17. decembra 1978 a druhý blok 26. marca 1980. Počas prevádzky elektráreň vyrobila celkovo viac ako 159 mil. megawatthodín, čo predstavuje približne 5,7-ročnú spotrebu elektrickej energie Slovenska.

Jadrová elektráreň A1 bola prvou jadrovou elektrárňou v bývalej ČSSR. Práce na projektoch začali v roku 1956. Elektráreň A1 bola koncipovaná ako experimentálna a mala overiť možnosti energetického využívania reaktorov na prírodný urán. Jej výstavba sa začala v roku 1958. Stavebnú časť elektrárne zabezpečoval generálny dodávateľ Hydrostav Bratislava a technologickú časť Škoda Plzeň. Do prevádzky bola elektráreň A1 uvedená v roku 1972. Počas prevádzky elektrárne však nastali dve vážne nehody, obe pri výmene paliva. Prvá sa stala v januári 1976. Išlo o technickú poruchu. Druhá vážna nehoda vznikla naopak chybou obslužného personálu, vo februári 1977. Prevádzka elektrárne A1 po druhej nehode kvôli vysokým nákladom a faktu, že sa začali v Bohuniciach stavať dva bloky elektrárne V1, sa už neobnovila. Jadrová elektráreň A1 bola v prevádzke celkove 19 261 hodín, vyrobila 1 464 gigawatthodín elektriny a dodala do siete 916 gigawatthodín. Dosiahla maximálny výkon 127 megawattov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie JAVYS Jadrová a vyraďovacia spoločnosťMH Ministerstvo hospodárstva SR