Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
JAVYS
Ilustračné foto javys.sk
29. apríla 2016 13:06 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Od odberateľov v tomto roku asi nevyberú na vyraďovanie jadra viac ako vlani

Odberatelia elektriny by v tomto roku nakoniec nemali zaplatiť na vyraďovanie jadra viac ako v minulom roku. Štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) totiž neočakáva nárast objemu finančných prostriedkov určených na vyraďovanie jadra, ktoré platia vo svojich účtoch za elektrinu odberatelia. Aj keď štátny rozpočet na roky 2016 až 2018 predpokladá, že odberatelia celkovo zaplatia na takzvaný zadný palivový cyklus v tomto roku 71 miliónov eur, čo je približne o štyri milióny eur viac ako vlani, firma JAVYS avizuje, že sa tak nakoniec nemusí stať.

Bude záležať od spotreby

„Suma 71 miliónov eur plánovaná v štátnom rozpočte vyplýva z odhadovanej spotreby elektriny na Slovensku v tomto roku. Tá však v konečnom dôsledku môže byť na úrovni minulého roka a suma vybraných poplatkov sa tak v tomto roku môže v konečnom dôsledku dostať na úroveň minulého roka,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

Sadzba sa nezvyšuje

Tomu, že sa v tomto roku nevyberie od odberateľov elektriny na vyraďovanie jadra o štyri milióny eur viac ako v minulom roku podľa JAVYS nasvedčuje aj fakt, že Národný jadrový fond od júla tohto roka nezvyšuje sadzbu odvodu, ktorá je v súčasnosti na úrovni 3,21 eura za megawatthodinu. Túto sadzbu fond mení každý rok k 1. júlu na základe inflácie. „Na základe hodnoty jadrovej inflácie za minulý rok vo výške 0,0 % sa efektívna sadzba z dodanej elektriny koncovým odberateľom elektriny nemení,“ uvádza sa v oznámení Národného jadrového fondu.

Platíme za minulosť

Ako vyplýva zo záverečného účtu Ministerstva hospodárstva SR, v minulom roku dali odberatelia elektriny na vyraďovanie jadra vyše 67 miliónov eur. Je to zhruba o tri milióny eur menej ako rok predtým. Poplatok na vyraďovanie jadrových zariadení a na nakladanie s vyhoreným jadrovým palivom a rádioaktívnymi odpadmi platia odberatelia elektriny pre neriešenie jadrových problémov v minulosti. „Prevádzkovanie jadrových elektrární nebolo v minulosti v oblasti budúcej likvidácie jadrovoenergetických zariadení a nakladania s vyhoreným jadrovým palivom a rádioaktívnymi odpadmi doriešené. Preto vznikol takzvaný historický deficit z obdobia rozdelenia Československej federatívnej republiky,“ konštatovala Žiaková.

Prispievajú aj prevádzkovatelia

Peniaze, ktoré zaplatia odberatelia na vyraďovanie jadra, spravuje spomínaný Národný jadrový fond, založený v roku 2006. Na zadný palivový cyklus sa skladajú okrem odberateľov aj prevádzkovatelia jadrových zariadení. Prevádzkovatelia platia do Národného jadrového fondu ročný fixný poplatok vo výške 13,4 tis. eur za každý megawatt inštalovaného výkonu, pričom táto suma je každoročne valorizovaná o infláciu. Prevádzkovatelia jadrových zariadení platia aj variabilný príspevok, ktorý je stanovený vo výške 5,95 % z predajnej ceny elektriny vyrobenej v jadrovom zariadení za uplynulý rok.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies