Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bionafta biopalivá
Ilustračné foto. pixabay.com
20. júna 2017 15:38 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Vynovený zákon hovorí o využívaní biopalív druhej generácie

Parlament v utorok schválil novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby, ktorá transponuje do slovenskej legislatívy európsku smernicu týkajúcu sa kvality benzínu a naftových palív.

Využívanie biopalív druhej generácie bude mať na Slovensku oporu aj v legislatíve. Poslanci Národnej rady SR totiž v utorok schválili vládnu novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby. Na základe tejto novely sa do slovenskej legislatívy transponuje európska smernica týkajúca sa kvality benzínu a naftových palív. „Cieľom smernice je urýchliť využívanie biopalív takzvanej druhej generácie, teda biopalív využívajúcich suroviny z biomasy, ktoré nemajú vysokú ekonomickú hodnotu pri inom použití ako biopalivo,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR.

Európska smernica stanovuje metodiku výpočtu úspor emisií skleníkových plynov počas životného cyklu pohonných látok a požiadavky na predkladanie ročných správ o týchto dosahovaných úsporách. Biopalivá druhej generácie by mali zaručiť vysoké úspory emisií skleníkových plynov s malým rizikom spôsobenia nepriamej zmeny vo využívaní pôdy. „Tieto biopalivá nesúťažia priamo o poľnohospodársku pôdu určenú pre trhy s potravinami a krmivom,“ konštatoval rezort hospodárstva.

Podľa novely zákona sa pre roky 2018 až 2020 zníži energetický obsah biopalív v motorových palivách, a to z dôvodu náročného dosiahnutia uvedených hodnôt biopalivami prvej generácie. „V súčasnosti nie sú na trhu dostupné dostatočné komerčné množstvá biopalív druhej generácie, ktoré je nevyhnutné primiešavať do pohonných látok fosílneho pôvodu v takom množstve, aby bolo možné splniť od roku 2018 energetické ciele uvádzania biopalív na trh v Slovenskej republike, ktoré boli nastavené v minulosti. Vychádzalo sa z predpokladu, že od roku 2017 budú na trhu bežne dostupné pokročilé biopalivá, čo sa však nestalo,“ uviedlo ministerstvo.

Právnická osoba alebo fyzická osoba bude po novom povinná uvádzať na trh motorovú naftu a motorový benzín s obsahom biopalív minimálne v referenčnej hodnote vypočítanej z energetického obsahu celkového množstva motorových palív uvedených na trh, ktorá je pre tento a budúci rok 5,8 percenta. V roku 2019 to bude 6,2 percenta, o rok neskôr 7,6 percenta. Pre rok 2021 je referenčná hodnota nastavená na osem percent a pre roky 2022 až 2030 vo výške 8,2 percenta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame