Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce SE
Atómová elektráreň Mochovce. SE
5. novembra 2018 10:25 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Vylepšili bezpečnosť druhého mochoveckého bloku

Slovenské elektrárne zmodernizovali na druhom jadrovom bloku v Mochovciach bezpečnostné systémy.

Druhý jadrový blok Atómovej elektrárne Mochovce je znova o čosi bezpečnejší. Slovenské elektrárne totiž ukončili rozšírenú odstávku jadrového bloku jeho prifázovaním k elektrickej sieti, počas ktorej okrem iného zvýšili seizmickú odolnosť jadrového bloku. „Zrealizovali sme všetky naplánované nosné činnosti a investičné projekty. Z nich najdôležitejšie boli práce na zvyšovaní seizmickej odolnosti bloku a modernizácii bezpečnostných systémov,“ uviedol manažér riadenia prác Róbert Verbovský.

Elektrárne čiastočne vymenili použité jadrového palivo za čerstvé. Vyviezli celú aktívnu zónu a vnútroreaktorové časti reaktora a vykonali nedeštruktívnu kontrolu tlakovej nádoby reaktora. „Súčasťou rozšírenej odstávky bola aj pevnostná tlaková skúška primárneho okruhu pri odstavovaní bloku a skúška tesnosti a pevnosti hermetickej zóny pri nábehu bloku,“ doplnil Verbovský.

Odstávka trvala 46 dní a bola poslednou v tohtoročnom pláne generálnych odstávok. „Trvanie rozšírenej generálnej odstávky je v porovnaní s bežnou viac ako dvojnásobné,“ konštatoval Verbovský.

Na juhu Slovenska, medzi Nitrou a Levicami, sa nachádzajú štyri bloky Atómových elektrární Mochovce, každý s výkonom 471 megawattov. Prvý blok mochoveckej elektrárne dodáva elektrickú energiu do siete od leta 1998, druhý blok od konca roka 1999. Dva bloky Atómovej elektrárne Mochovce ročne dodajú do siete okolo 7 miliónov megawatthodín elektriny, čo pokrýva viac ako štvrtinu spotreby elektriny na Slovensku. Tretí a štvrtý blok sa v súčasnosti dostavujú.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame