Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Odpad rádioaktívny Mochovce atómová energia
SITA Republikové úložisko rádioaktívnych odpadov v Mochovciach
17. mája 2017 14:13 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Vyhoreté jadrové palivo, ako aj rádioaktívne odpady sme mali skladované bezpečne

Úrad jadrového dozoru SR si vlani posvietil aj na prepravu jadrového materiálu. Celkovo sa vlani na Slovensku uskutočnilo päť prepráv čerstvého jadrového paliva z Ruskej federácie do jadrových elektrární v Bohuniciach a v Mochovciach.

Skladovanie vyhoretého jadrového paliva, ako aj rádioaktívneho odpadu je na Slovensku bezpečné a spoľahlivé. Konštatoval to Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) vo svojej správe o stave jadrovej bezpečnosti za minulý rok, ktorú v stredu vláda vzala na vedomie. „Na základe kontrolnej činnosti môžeme konštatovať, že prevádzka medziskladu vyhoretého jadrového paliva a republikového úložiska rádioaktívnych odpadov bola bezpečná, so zanedbateľným vplyvom na životné prostredie,“ uviedol dozorný orgán.

Bohunický medzisklad

V medzisklade vyhoretého jadrového paliva Jaslovské Bohunice, ktorý slúži na dočasné skladovanie vyhoretého jadrového paliva zo všetkých slovenských jadrových blokov, vykonal úrad dve inšpekcie. „Cieľom inšpekcií bola kontrola dodržiavania limít a podmienok a prevádzkových predpisov pre obsluhu jednotlivých zariadení. Ani v jednom prípade nebolo zistené porušenie podmienok jadrovej a radiačnej bezpečnosti a prevádzkových predpisov,“ dodal ÚJD. Bohunický medzisklad bol ku koncu vlaňajška zaplnený na vyše 83 %.

Úložisko v Mochovciach

Kontroly v Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov Mochovce zameral úrad na ukladanie vlákno-betónových kontajnerov a veľkoobjemových vakov, inventár uložených rádioaktívnych odpadov, aktuálny stav rozšírenia úložiska, kontrolu údajov o monitorovaní úložiska a kontrolu úpravy odpadov do kontajnerov. ÚJD v prvom polroku minulého roka vydal povolenie na uvádzanie do prevádzky a prevádzku časti úložiska pre ukladanie veľmi nízkoaktívnych rádioaktívnych odpadov. „V novembri 2016 sme obdržali žiadosť o stavebné povolenie na stavbu tretieho dvojradu úložných boxov,“ doplnil ÚJD. Do konca vlaňajška bolo v republikovom úložisku uložených viac ako 4 800 kusov vlákno-betónových kontajnerov.

Preprava jadrového paliva

Úrad si vlani posvietil aj na prepravu jadrového materiálu. Celkovo sa vlani na Slovensku uskutočnilo päť prepráv čerstvého jadrového paliva z Ruskej federácie do jadrových elektrární v Bohuniciach a v Mochovciach. Preprava bola zabezpečená železnicou, alebo kombinovaným leteckým a cestným spôsobom. „Vykonali sme osem inšpekcií všetkých prepráv čerstvého jadrového paliva a vyhoretého jadrového paliva. Nezistili sme žiadne závažné nedostatky. Prepravy jadrového materiálu sa uskutočnili v súlade s plánmi prepravy a neprišlo k žiadnym udalostiam,“ konštatoval ÚJD, ktorý nenašiel nedostatky ani pri spracovaní a úprave rádioaktívnych odpadov v Bohunickom spracovateľskom centre rádioaktívnych odpadov, ani pri finálnom spracovaní kvapalných rádioaktívnych odpadov v Mochovciach.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame