Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VSE
Ilustračné foto VSE
29. marca 2017 10:54 ElektrinaSpotrebiteľ od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Východoslovenské domácnosti dostanú opravné faktúry. VSE ich začala posielať.

Chaos s cenami elektriny na východnom Slovensku sa pomaly končí. Východoslovenská energetika (VSE) začala posielať domácnostiam opravné faktúry za elektrinu a nový rozpis záloh. „Súčasťou zásielky je aj sprievodný list, v ktorom zákazníkovi vysvetľujeme ďalšie kroky súvisiace s opravnou faktúrou. Pokiaľ má zákazník doplňujúce otázky, môže sa na nás akýmkoľvek spôsobom obrátiť,“ uviedla špecialistka komunikácie VSE Katarína Šulíková.

Čo s pôvodnou faktúrou?

Východoslovenskí energetici zdôrazňujú, že pôvodná faktúra je stále platná a je potrebné ju uhradiť. Opravná faktúra, ktorú teraz domácnosti dostanú, pôvodnú faktúru dopĺňa a uvádza rozdiel, ktorý vznikol použitím dnes už neplatnej ceny pri pôvodnom vyúčtovaní. „Ak zákazníci potrebujú odpis pôvodnej faktúry, na požiadanie im ho vystavíme bezplatne,“ doplnila Šulíková s tým, že je potrebné v predpísanej výške uhradiť aj zálohy za prvé mesiace tohto roka.

„V súvislosti so zmenou cien sme skontrolovali aj predpísané zálohy. V prípade, že vznikol rozdiel v prospech zákazníka, tak sme jednorazovo znížili sumu aprílovej zálohy. V opačnom prípade sme preddavky upravili tak, aby sme zákazníkom pomohli predísť nedoplatku na konci vyúčtovacieho obdobia. Nový rozpis platieb je súčasťou opravnej faktúry,“ spresnila Šulíková.

Nekalý podomový predaj

Domácnosti z takzvaného marcového či každého ďalšieho odpočtového cyklu nie sú zmenami v cenách elektriny na rok 2017 nijako dotknuté. „Ich vyúčtovacia faktúra je správna a nebudeme im zasielať opravné faktúry z dôvodu zmien v cenách. Preto zákazníkov upozorňujeme, aby sa mali na pozore pred možnými nekalými praktikami niektorých predajcov. Stále môžeme očakávať, že niektorí podomoví predajcovia budú zákazníkov zavádzať pod zámienkou správneho nastavenia cien,“ konštatovala Šulíková.

Pokles ceny

V porovnaní s predchádzajúcim rokom koncová cena pre domácnosti, ktoré odoberajú elektrinu od VSE, klesá v priemere o 2,35 %. Pokles koncovej ceny je vďaka zníženiu ceny za dodávku o takmer 10 percent. Dodávka elektriny je časť ceny, ktorú ovplyvňuje samotná firma VSE.

Vlna nevôle

Začiatkom roka sa zdvihla pre zvýšené faktúry za elektrinu vlna nevôle zo strany niektorých odberateľov. Vláda následne pod politickým tlakom prinútila Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), aby schválil staronové ceny elektriny. Pre kauzu cien energií sa vzdal svojej funkcie šéf ÚRSO Jozef Holjenčík. Opozícia chcela pre problémy s cenami odvolať aj predsedu vlády Roberta Fica.

Ako má domácnosť s ročným vyúčtovaním v januári a februári postupovať, keď dostane opravnú faktúru:

Pôvodná faktúra: PREPLATOK Pôvodná faktúra: NEDOPLATOK
Opravná faktúra: PREPLATOK Opravná faktúra: NEDOPALTOK Opravná faktúra: PREPLATOK Opravná faktúra: NEDOPALTOK
Čo má urobiť zákazník Zákazník nemusí robiť nič, VSE mu zašle preplatok z opravnej faktúry rovnako, ako mu už zaslala preplatok z pôvodnej faktúry. Zákazník má uhradiť nedoplatok z opravnej faktúry, a to zmluvne dohodnutým spôsobom platby. Ak zákazník pôvodný nedoplatok uhradil, nemusí robiť nič, VSE mu zašle preplatok z opravnej faktúry zmluvne dohodnutým spôsobom platby. Ak zákazník pôvodný nedoplatok neuhradil, VSE mu preplatok z opravnej faktúry započítala s pôvodným nedoplatkom ‐ ak je suma ôvodného nedoplatku vyššia ako je suma preplatku z opravnej faktúry, zákazník má rozdiel z pôvodného nedoplatku a vzniknutého preplatku uhradiť v prospech VSE bankovým prevodom alebo poštovým poukazom. Zákazník má uhradiť nedoplatok z opravnej faktúry zmluvne dohodnutým spôsobom. Prípadne aj nedoplatok z pôvodnej faktúry, ak tak ešte neurobil, a to bankovým prevodom alebo poštovým poukazom.

Ako bude postupovať Východoslovenská energetika:

Pôvodná faktúra: PREPLATOK Pôvodná faktúra: NEDOPLATOK
Opravná faktúra: PREPLATOK Opravná faktúra: NEDOPALTOK Opravná faktúra: PREPLATOK Opravná faktúra: NEDOPALTOK
Čo urobí VSE VSE zašle zákazníkovi preplatok z opravnej faktúry zmluvne dohodnutým spôsobom v termíne splatnosti. Preplatok z pôvodnej faktúry už VSE zákazníkovi zaslala zmluvne dohodnutým spôsobom platby. Ak zákazník pôvodný nedoplatok uhradil, preplatok z opravnej faktúry mu VSE zašle zmluvne dohodnutým spôsobom platby v termíne splatnosti. Ak zákazník pôvodný nedoplatok neuhradil, VSE mu preplatok z opravnej faktúry započítala s pôvodným nedoplatkom ‐ak je suma vzniknutého preplatku vyššia ako suma nedoplatku z pôvodnej faktúry, VSE platby započíta a rozdiel odošle zákazníkovi zmluvne dohodnutým spôsobom platby. VSE zákazníkovi zasiela opravnú faktúru a žiada ho o úhradu nedoplatku z opravnej faktúry zmluvne dohodnutým spôsobom v termíne splatnosti.

Ak je výsledok zápočtu pôvodnej a opravnej faktúry v prospech zákazníka, zasielame mu rozdiel v najbližšom možnom termíne:

  • Ak zákazník využíva príkaz na úhradu a inkaso a výsledok zápočtu pôvodnej a opravnej faktúry je v prospech zákazníka, zašleme mu tento rozdiel na účet v termíne splatnosti opravnej faktúry, čo je 14 dní odo dňa jej vystavenia.
  • Ak zákazník využíva SIPO a výsledok zápočtu pôvodnej a opravnej faktúry je v prospech zákazníka, zašleme mu tento rozdiel v najbližšom (aprílovom) SIPO termíne.
  • Ak zákazník využíva poštový poukaz a výsledok zápočtu pôvodnej a opravnej faktúry je v prospech zákazníka, zašleme mu tento rozdiel poštovým poukazom v termíne splatnosti opravnej faktúry, čo je 14 dní odo dňa jej vystavenia.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame