Východoslovenská distribučná vlani investovala 40 mil. eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
RWE
Ilustračné foto flickriver.com

Spoločnosť Východoslovenská distribučná, a. s. (VSD), ktorá je stopercentnou dcérskou firmou Východoslovenskej energetiky, v roku 2013 preinvestovala 40 miliónov eur. Podnik najviac investoval do rozvoja, rekonštrukcie a budovania distribučnej sústavy a prevádzkovaných zariadení na všetkých napäťových úrovniach. „V roku 2013 sme vymenili približne 7 200 podperných bodov. Zrekonštruovali, respektíve postavili sme viac ako 330 tisíc metrov liniek a vybudovali alebo prebudovali elektrické a spínacie stanice,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa VSD Andrea Danihelová.

Medzi najväčšie investície v roku 2013 patrili rekonštrukcia vedení veľmi vysokého napätia v oblastiach zásobovaných elektrickými stanicami Lemešany, Voľa, Michalovce, rekonštrukcia vedení vysokého napätia v dobšinskom regióne a rekonštrukcia elektrických staníc v Michalovciach, Voli, Gemerskej Hôrke, Košiciach.

V roku 2014 plánuje spoločnosť preinvestovať približne 50 miliónov eur. „Pre rok 2014 bude v oblasti obnovy a rozvoja distribučnej sústavy nosným cieľom z hľadiska dôležitosti ukončenie významného strategického projektu prechodu transformácie elektrickej stanice Voľa z úrovne 220 kV na úroveň 400 kV v spolupráci so SEPS, ktorý po ukončení vytvorí stabilný napájací uzol na niekoľko budúcich dekád vo východnej časti Slovenska,“ priblížila plány firmy Danihelová.

Ďalšími významnými projektmi budú rekonštrukcie elektrických staníc v Kežmarku, Prešove a Lipanoch. „Pozornosť si vyžaduje aj obnova s prípravou na nárast inštalovaného výkonu a plnenia prevádzkovej bezpečnosti a spoľahlivosti distribúcie elektriny v oblasti Vysokých Tatier a meste Prešov a okolí,“ dodala Danihelová. Pri rozširovaní a zvyšovaní kvality distribúcie sa firma rozhodla pre výstavbu novej elektrickej stanice 110/22 kV v Dobšinej a posilnenie prepojenia miest Michalovce a Sobrance vedením veľmi vysokého napätia. „V roku 2014 začneme s implementáciu inteligentných meracích systémov,“ konštatovala Danihelová.

Podľa členky predstavenstva a riaditeľky divízie Financie a Služby pre zákazníkov Východoslovenskej energetiky (VSE) Diany Custodis bolo v oblasti predaja elektriny v roku 2013 možné vidieť pokračujúci tlak na pokles obchodných marží pri rastúcich požiadavkách na zvyšovanie kvality poskytovaných služieb. „Skupinu VSE najvýraznejšie ovplyvnila legislatíva v oblasti podpory obnoviteľných zdrojov a kombinovanej výroby elektriny a tepla a s ňou súvisiace implikácie, ako výkup energie od príslušných výrobcov za zákonom definované ceny, stanovenie tarify za prevádzku systému a podobne,“ dodala Custodis.

Firma z východného Slovenska zatiaľ nechcela konkretizovať dosiahnuté hospodárske výsledky v roku 2013. Konštatovala iba, že na čistý zisk spoločnosti negatívne okrem iného vplýval aj osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach a zvýšená sadzba dane z príjmu právnických osôb.

Diana Custodis predpokladá v ďalšom období, že výkonnosť ekonomiky Slovenska ako takej sa výrazne premietne do hospodárenia skupiny VSE. „Aj v budúcnosti predpokladáme úzku previazanosť celoslovenských trendov a výsledkov skupiny VSE. V záujme zvyšovania efektivity a tiež minimalizovania negatívnych externých trendov pôsobiacich na skupinu VSE aj naďalej pokračujeme v procese optimalizácie nakladania so zdrojmi, ktorý prebieha nepretržite už vyše 10 rokov,“ konštatovala Custodis.

Východoslovenská energetika je energetická spoločnosť, ktorá poskytuje komplexné služby spojené s odberom elektriny. Predmetom činnosti VSE je nákup elektriny od výrobcov a jej predaj približne 500 tisíc zákazníkom. Vlastníkom akcií VSE je Fond národného majetku (51 %) a nemecký koncern RWE (49 %).

Východoslovenská distribučná je energetická spoločnosť, ktorej hlavnou činnosťou je distribúcia elektriny vlastnou distribučnou sústavou až ku konečnému spotrebiteľovi. Východoslovenská distribučná začala svoju činnosť 1. júla 2007, keď sa odčlenila od svojej matky VSE. Na území východného Slovenska vlastní distribučné siete s dĺžkou viac ako 21 tisíc kilometrov. Elektrinu distribuuje približne do 600 tisíc odberných miest.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie VSE Východoslovenská energetika