Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina VSE
Ilustračné foto VSE
11. januára 2018 11:32 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk

Východoslováci investujú do distribučky 40 miliónov

Východoslovenskí energetici plánujú investovať aj pod Tatrami, v humenskom, michalovskom, rožňavskom regióne, tiež v lokalite Košice-okolie.

Spoločnosť Východoslovenská distribučná (VSD) plánuje v tomto roku investovať zhruba 40 miliónov eur. Objem investícií by sa tak mal pohybovať na úrovni minulých rokov. Investície pôjdu najmä do rekonštrukcie a rozvoja distribučnej sústavy. Pôjde najmä o elektroenergetickú infraštruktúru súvisiacu s vysokým a nízkym napätím. „Medzi najväčšie projekty patrí napojenie priemyselného parku vo Veľkej Ide na napäťovej úrovni 110 kilovoltov, modernizácia veľkých elektrických staníc v Spišskej Novej Vsi, Prešove a Poprade,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa VSD Andrea Danihelová.

Rozširovanie siete

Východoslovenskí energetici plánujú investovať aj pod Tatrami, v humenskom, michalovskom, rožňavskom regióne, tiež v lokalite Košice-okolie. „Na tento rok sme naplánovali viac ako 400 investičných projektov na úrovni vysokého a nízkeho napätia, ktoré sa dotknú aj najodľahlejších obcí. Chceme, aby mali všetci odberatelia rovnako kvalitnú, bezpečnú a spoľahlivú distribúciu elektriny,“ dodala Danihelová. Firma chce investovať aj do rozširovania svoje distribučnej sústavy. V súčasnosti vlastní a spravuje v Košickom, Prešovskom a v časti Banskobystrickom kraji takmer 22 tisíc kilometrov vedení.

Distribučná spoločnosť chce v tomto roku vo vytypovaných lokalitách pokračovať v investíciách aj čo sa týka zmeny vzdušného vedenia na podzemný variant. „Ide najmä o exponované trasy v dĺžke spolu približne 60 kilometrov v takých lokalitách, kde pre kombináciu nepriaznivých klimatických podmienok, vegetácie a fauny dochádza k takým výpadkom v distribúcii elektriny, ktoré nedokážeme ovplyvniť,“ vysvetlila Danihelová.

Aj vlani 40 miliónov

Aj v minulom roku preinvestovala východoslovenská distribučka približne 40 miliónov eur. „Jedným z prvých úspechov minulého roka je už zrealizovaná úprava vedenia v okolí Tatranskej Kotliny, pri ktorej sme sa dohodli so zástupcami mesta Spišská Belá, ako investorom nového cyklochodníka, do ktorého mohla uložiť práve nové káblové podzemné vedenie. V podobnom duchu a s rovnakým cieľom práve prebiehajú rokovania so správcom cestnej komunikácie v Ždiari,“ doplnila Danihelová.

Firma pokračovala v minulom roku v inštalácii inteligentných meradiel. „V súčasnosti je už dve tretiny spotreby odberateľov zaznamenávaná v takzvanom priebehovom meraní. To znamená, že ide o kombináciu inteligentného meracieho systému a jeho predchodcu automatizovaného zberu dát,“ dodala Danihelová. Východoslovenská distribučná nainštalovala k decembru minulého roka už vyše 45 tisíc inteligentných meradiel. Do roku 2020 bude mať inteligentné meradlá až 100 tisíc domácností a firiem.

Ochrana prírody

V minulom roku začali východoslovenskí energetici s prípravou dokumentácie pre obnovu a úpravu koridorov elektrických vedení v lesných porastoch. Cieľom je posilniť biodiverzitu a zatraktívniť vybrané koridory elektrických vedení z krajinno-ekologického hľadiska. „Realizácia je naplánovaná na roky 2018 až 2020. Počíta sa s úpravou plochy koridorov elektrických vedení v lesných porastoch s celkovou rozlohou 20 hektárov. V jednotlivých lokalitách sa v rámci tohto projektu vytvoria napríklad podmienky pre pasenie, kosenie, na nové malé vodné plochy, tiež obnovíme pôvodnú flóru,“ uviedla Danihelová.

Minulý rok bol tiež podľa nej charakteristický posunom v aplikácii opatrení, ktoré majú predchádzať nárazom vtákov do vodičov vzdušných elektrických vedení. Z celkového počtu 72 špecifikovaných rizikových lokalít Východoslovenská distribučná v minulom roku zabezpečila 46 lokalít. „V tomto roku budeme v tomto tempe pokračovať, preto je naplánovala realizácia opatrení aj vo zvyšných 26 lokalitách,“ konštatovala Danihelová.

Východoslovenská distribučná je energetická spoločnosť, ktorej hlavnou činnosťou je distribúcia elektriny vlastnou distribučnou sústavou až ku konečnému spotrebiteľovi. Vznikla v novembri 2005 a začala svoju činnosť v júli 2007, keď sa odčlenila od spoločnosti Východoslovenská energetika. Elektrinu distribuuje do viac ako 600 tisíc odberných miest. Jej materskou spoločnosťou je VSE Holding. Akcie VSE Holding vlastnia dvaja akcionári, 51 % akcií vlastní Slovenská republika, v mene ktorej koná Ministerstvo hospodárstva SR, 49 % akcií vlastní spoločnosť innogy International Participations N.V.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame