Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina žiarovka svetlo
Ilustračné foto. Master isolated/FreeDigitalPhotos.net
17. augusta 2017 18:50 ElektrinaSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

VSE upozorňuje na praktiky podomových predajcov. Inštitútu na ochranu spotrebiteľa to prekáža.

Podľa východoslovenských energetikov, ich upozornenia na nekalé praktiky podomových predajcov energií majú ochrániť samotného spotrebiteľa.

Európskemu inštitútu pre ochranu spotrebiteľa a právny štát (EICP) prekážajú neustále upozornenia spoločnosti Východoslovenská energetika (VSE) na praktiky podomových predajcov energií. Inštitút je presvedčený, že zo strany východoslovenských energetikov ide o agresívne obchodné praktiky. „VSE bez predloženia konkrétnych dôkazov spája alternatívnych dodávateľov elektriny s podvodnými praktikami alebo s bližšie nešpecifikovanou hrozbou oklamania zákazníka“, uviedol na štvrtkovej tlačovej besede predseda EICP Peter Ďuriš.

VSE tak podľa neho odrádza vlastných zákazníkov od zmeny dodávateľa. „VSE svojimi praktikami, na ktoré zlákala aj viaceré obce na východnom Slovensku, útočí na všetkých alternatívnych dodávateľov energií,“ doplnil Ďuriš.

Východoslovenskí energetici sa dištancujú od obvinení z agresívnych obchodných praktík, ktoré prezentovali zástupcovia EICP. „Vo vzťahu k našim zákazníkom a partnerom sa vždy riadime pravidlami fair play a platnou legislatívou. Naša komunikácia so zákazníkmi je vždy otvorená a férová. Jej cieľom je poskytnúť zákazníkom úplné a pravdivé informácie. Vychádzame v nej z dlhoročnej praxe a podnetov zákazníkov, ktorí sa na nás často obracajú, keď už je neskoro. V snahe ochrániť našich zákazníkov je preto osveta a boj proti nekalým praktikám našou povinnosťou,“ zdôrazňuje vedúci úseku Retailoví zákazníci VSE Marek Novotný.

Spoločnosť VSE už niekoľko rokov upozorňuje na nekalé praktiky podomových predajcov energií. „Aktívne vystupujeme proti nekalým praktikám niektorých podomových predajcov,“ dodal Novotný s tým, že firma víta zdravú konkurenciu. „To, na čo upozorňujeme, je fakt, že niektorí zákazníci by nezmenili dodávateľa, ak by sa nestali obeťou nekalých praktík,“ dodáva Novotný.

EICP sa rozhodol obrátiť sa na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a Slovenskú obchodnú inšpekciu (SOI), aby preskúmali praktiky VSE, zakázali ich a uložili im adekvátnu pokutu. „Rovnako sa obraciame na Protimonopolný úrad SR, aby preskúmal konanie obcí, v ktorom vidíme zvýhodňovanie VSE ako jedného z mnohých rovnocenných dodávateľov elektriny, a to na úkor záujmov obyvateľov týchto obcí,“ konštatoval Ďuriš.

Východoslovenská energetika považuje tieto krivé obvinenia za poškodenie svojho dobrého mena a zvažuje právne kroky. „Preferujeme otvorenú komunikáciu a sme pripravení spolupracovať s každým, kto má záujem na eliminovaní nekalých praktík na trhu s energiami, preto nás mrzí, že nás zástupcovia EICP neoslovili a o obvineniach sa dozvedáme z médií,“ uzatvoril Novotný.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame