Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina elektrické vedenie VSD
Ilustračné foto. VSD
2. februára 2017 14:33 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

VSD: Nové pravidlá pre distribučné tarify odstraňujú krížovú dotáciu

Podľa Východoslovenskej distribučnej po novom tí, ktorí nevyužívajú možnosti dané výkonom ich ističa, nebudú už dotovaní tými, ktorí výkon ističa využívajú.

Nové pravidlá podľa cenovej vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví pre výpočet distribučných taríf podľa Východoslovenskej distribučnej (VSD) odstraňujú v praxi neudržateľnú a prekonanú doterajšiu krížovú dotáciu. „Znamená to, že tí, ktorí nevyužívajú možnosti dané výkonom ich ističa, nebudú už dotovaní tými, ktorí výkon ističa využívajú. Tak každý odberateľ elektriny zaplatí za prístup do nízkonapäťovej sústavy pri tom istom ističi rovnako, či ide o dom, garáž, záhradu, chatu, využívanú alebo plne nevyužívanú kapacitu pripojenia alebo iný odber,“ vysvetlila hovorkyňa VSD Andrea Danihelová, podľa ktorej ide o uplatnenie princípu rovnosti, keď každý platí rovnako za tú istú službu, čo znamená použitie sústavy v ktoromkoľvek okamihu.

Treba byť korektný

Východoslovenskí energetici pripustili, že štrukturálne zmeny tvorby cien priniesli zvýšenie poplatku za istič. Podľa nich je ale potrebné vedieť, že tento poplatok je iba jednou z desiatich položiek výslednej ceny elektriny. „Preto je korektné pri porovnávaní dopadov tejto zmeny porovnávať výslednú cenu elektriny a túto zmenu vyjadriť vo finančnom ukazovateli a nie v percentách. Medializovaný 10 500 percent nárast poplatku za istič môže znamenať vo výslednej cene plus 10,50 eur za mesiac, ale nemusí znamenať nárast výslednej ceny za elektrinu pre odberateľa,“ upozornila Danihelová.

Niektorým domácnostiam sa cena zníži

Distribučka tvrdí, že hoci sa poplatok za istič zvýšil, niektoré položky ako napríklad variabilná cena za distribúciu elektriny a straty, ako aj cena za silovú elektrinu, sa výrazne znížili. „Práve znížené položky môžu výslednú sumu za elektrinu spolu pre všetky odberné miesta odberateľa kompenzovať do tej miery, že odberateľ pri nezmenenej spotrebe zaplatí porovnateľne ako v roku 2016 alebo aj menej. V médiách prezentovaný počet domácnosti s nárastom výslednej ceny za elektrinu na východe Slovenska má aj odpovedajúcu druhú stranu. Viac ako 200 tisícom domácností sa výsledná cena v novom systéme zníži,“ dodala Danihelová.

Náklady na distribúciu

Podľa nej náklady distribútora na rozdiel od dodávateľa elektriny nie sú priamo spojené s odberom elektriny, ale reálne závisia od pripojenia odberného miesta do sústavy a garantovania požadovanej kapacity prístupu v sústave. „Pod týmito nákladmi treba rozumieť náklady spojené s údržbou a prevádzkou distribučnej sústavy, aby tá vedela slúžiť v ktoromkoľvek čase podľa potreby zákazníka. Aby elektrina od dodávateľa mohla tiecť a slúžiť ihneď po zapnutí vypínača. Inými slovami, náklady spojené s distribúciou elektriny sú prevažne fixného charakteru. Distribučná spoločnosť má rovnaké náklady na sústavu bez ohľadu na to, či cez ňu pretečie jeden kilowatthodiny alebo 10 tisíc kilowatthodín, či je využívaná naplno alebo len sčasti. Preto aj väčšina jej výnosov musí závisieť od platby za požadovanú kapacitu a teda jej výnosy musia byť pretavené do platby za istič alebo pripojené odberné miesto,“ zdôraznila Danihelová.

Nejde o nič nové

Energetici upozorňujú, že takzvaný poplatok za istič nie je novým poplatkom, ale že tento existoval aj v minulosti, a to pod názvom tarifa za prístup do distribučnej sústavy. „Zdôrazňujeme, že tohtoročná zmena v štruktúre taríf nemá vplyv na výnosy našej firmy,“ konštatovala Danihelová.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies