Slovensko predalo ďalšie dlhopisy, štát si podľa ekonóma požičiaval zhruba na úrovni svojich aktuálnych možností

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, dlhopisy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

* aktualizované 5. februára 18:57

Slovensko v pondelok predalo ďalšie dlhopisy. V mimoriadnej aukcii dvoch emisií štátnych bondov investori nakúpili slovenské cenné papiere za 1,405 mld. eur.

Celkový dopyt pritom dosiahol takmer 2,2 miliardy eur. Aukcie nebudú pokračovať v utorok nekonkurenčnou časťou. Vyplýva to z údajov zverejnených Agentúrou pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

„Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity išla opäť na trh, aby pre štát zabezpečila prostriedky na financovanie rozpočtového schodku a aktuálne splatného dlhu,“ komentoval hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš.

Najvyššiu sumu štát získal predajom dlhopisov splatných vo februári 2026, a to 836,5 mil. eur. Celkový dopyt bol takmer 1,3 miliardy eur. Priemerný akceptovaný výnos do splatnosti predstavoval 3,26 %. Druhá emisia splatná vo februári 2028 bola s akceptovanou sumou 568 mil. eur, avšak dopyt bol 882 mil. eur. Priemerný akceptovaný výnos bol 3,1 %.

Agentúra chcela zrejme mimoriadnou akciou podľa Gábriša buď využiť situáciu, keď je momentálne dopyt po dlhových cenných papieroch, alebo zrejme nechcela riskovať a odkladať pôžičky na neskôr. Očakáva sa totiž, že ECB by mohla v tomto roku odštartovať znižovanie úrokových sadzieb a teoreticky tak znížiť úrokové náklady.

„Avšak štát zvyšoval rozpočtovú sekeru už v závere minulého roka a na tento rok reálne hrozí jej ďalšie zvýšenie. Odkazujú na to viaceré nezávislé inštitúcie ako aj ratingové agentúry. Práve jedna za nich, konkrétne agentúra Fitch, nám v závere roka znížila hodnotiacu známku o jeden stupeň, čo bol krok, ktorý sme nevideli niekoľko rokov,“ hovorí Gábriš.

Agentúra si preto pre potreby štátu, v dvoch ponukách nových dlhopisov, požičala na 2 a 4 roky za priemerný výnos 3,26 %, respektíve 3,1 %. Priemerná cena pritom bola blízko nominálu a štát si teda nepožičia podľa Gábriša oveľa menej ako splatí na konci obdobia. V tom je rozdiel najmä v porovnaní s predchádzajúcou aukciou takmer 28-ročného dlhu v polovici januára predávaného hlboko pod nominál, vzhľadom na nízky kupón a dlhú splatnosť.

ARDAL obvykle predáva v pravidelných mesačných aukciách rôznych splatností v priemere asi 500 mil. eur. Pri plánovaných deviatich aukčných mesiacoch ide asi o 4,5 miliardy eur. Zvyšok bude musieť získať v syndikovaných predajoch alebo mimoriadne zaradených aukciách.

V syndikovaných predajoch sa obvykle môže predať okolo 1,5 až 3 mld. eur a organizujú sa podľa Gábriša obyčajne 2 až 3 za rok, podľa okolností.

„Situácia sa však na trhu môže veľmi rýchlo zvrtnúť a aj preto štát zbiera likviditu radšej hneď na začiatku roka. V dvoch aukciách sa zatiaľ predalo asi 2,9 mld. eur, ale štát hotovostne vyzbieral na aktuálne splatné potreby objem asi 2,3 mld. eur. Celoročne je plán požičať si okolo 10 mld. eur, ale je možné že vzhľadom na aktuálnu situáciu bude nutné požičať o zhruba 1 mld. eur a možno aj trochu viac,“ skonštatoval Gábriš.

Z pohľadu ceny a rizikovej prirážky si štát požičiaval podľa neho zhruba na úrovni svojich aktuálnych možností. Vzhľadom na rating, vývoj dlhu, externej situácie a trhových podmienok je to primerané.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ARDAL Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity