Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodná elektráreň Gabčíkovo
Na snímke vypustená plavebná komora Vodného diela Gabčíkovo. SITA
4. septembra 2013 16:26 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Vodohospodárska výstavba podáva trestné oznámenie

Vodohospodárska výstavba, š. p. podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku, neoprávnené podnikanie a podvod. Ako v stredu informovala Vodohospodárska výstavba, týchto trestných činov sa mala dopustiť spoločnosť Apropo, s.r.o., ktorá vykonávala práce na Vodnom diele Gabčíkovo bez toho aby mala oprávnenie na daný predmet činnosti.

„Ešte v roku 2011 sa uskutočnilo obstarávanie na servis a opravy pasívnej a aktívnej požiarnej ochrany vybraných objektov Vodného diela Gabčíkovo, stupeň Čunovo a doplnenie protipožiarnej ochrany, ktoré vyhrala spoločnosť Apropo. Vodohospodárska výstavba má podozrenie, že v tomto prípade došlo k zmanipulovaniu predmetných obstarávaní,“ uviedla hovorkyňa Vodohospodárskej výstavby Diana Migaľová Baschierová.

Pri obstarávaní boli oslovené tri firmy, z ktorých podľa podniku ani jedna nemala oprávnenie na daný predmet činnosti. Počas elektronickej aukcie žiadna z firiem, napriek takmer miliónovej zákazke, nenašla priestor na zníženie ceny. Vodohospodárska výstavba tvrdí, že sa nenaplnila podstata tejto aukcie, počas nej mali byť prepojené ponuky a zmanipulovaná súťaž. „Následne boli vtedajším vedením uzavreté tri zmluvy so spoločnosťou Apropo v celkovom objeme 957 797 eur. Táto spoločnosť začala vykonávať práce bez oprávnenia na vykonávanie predmetných činností pre objednávateľa,“ dodala Migaľová Baschierová. Vodohospodári vyzvali uvedenú firmu, aby doložila potrebné oprávnenie, ale doteraz tak neurobila. Vodohospodárska výstavba sa domnieva, že Apropo odcudzil jej majetok a spôsobil tak podniku škodu.

„Zlé hospodárenie podniku a neprispôsobenie prevádzky hydrologickým podmienkam tokov Dunaja a Váhu sa v roku 2011 prejavilo stratou vo výške 5 289 738 eur,“ uviedla ďalej Vodohospodárska výstavba. Bývalé vedenie sa podľa štátneho podniku neštandardnými účtovnými operáciami snažilo zakryť spôsobenú stratu. „Spolu so stratou zanechalo po sebe minulé vedenie aj množstvo nevýhodných zmlúv a objednávok. Tie vznikli ako produkt manipulácie pri verejnom obstarávaní,“ tvrdí štátny podnik.

Napriek nepriaznivému roku 2011 Vodohospodárska výstavba dosiahla v minulom roku zisk 2 180 773 eur, čo bol medziročne lepší výsledok o 7 470 511 eur. Dôvodom zisku boli podľa podniku najmä opatrenia na zefektívnenie práce a hospodárnosti pri nakladaní s majetkom. Ministerstvo životného prostredia, ktoré je zriaďovateľom Vodohospodárskej výstavby, po kontrolách v podniku podalo dve trestné oznámenia. Zrušené boli zmluvy a objednávky podpísané bývalým vedením podniku za 17,5 mil. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies