Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodná elektráreň
Ilustračné foto. SITA
18. decembra 2016 15:27 Elektrina od vEnergetike.skSITA

Malá vodná elektráreň Jalná dostala zrejme definitívny úder

Najvyšší súd SR totiž potvrdil rozhodnutie Krajského súdu v Banskej Bystrici z roku 2014. Zrušilo sa tak rozhodnutie banskobystrického okresného úradu o umiestnení stavby malej vodnej elektrární Jalná.

Odporcovia plánovanej výstavby malej vodnej elektrárne Jalná v katastroch obcí Trnavá Hora a Pitelová v okrese Žiar nad Hronom dosiahli definitívne víťazstvo. Najvyšší súd SR (NS SR) totiž potvrdil rozhodnutie Krajského súdu v Banskej Bystrici z roku 2014. Zrušilo sa tak rozhodnutie banskobystrického okresného úradu o umiestnení stavby malej vodnej elektrárni Jalná. „Najvyšší súd potvrdil, že správne orgány nepostupovali v súlade so zákonom a že ich rozhodnutie je nepreskúmateľné pre nesprávne právne posúdenie,“ informovalo oddelenie komunikácie s verejnosťou NS SR.

Podľa najvyššieho súdu zistenie skutkového stavu bolo v rozpore s obsahom administratívnych spisov a v konaní bola zistená taká chyba, ktorá mala vplyv na zákonnosť napadnutého rozhodnutia. Žalobu o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia krajského stavebného úradu podali občianske združenie (OZ) Hron pre slobodné rieky, obec Trnavá Hora a Slovenský rybársky zväz.

Malú vodnú elektráreň Jalná chcela na Hrone postaviť firma ZUS servis zo Žiaru nad Hronom necelé tri kilometre pod už stojacou novou malou vodnou elektrárňou v Hronskej Dúbrave. V katastri Trnavej Hory, časti Jalná, navrhovala postaviť ľavobrežnú hrádzu a odvodňovací jarok a v katastri Pitelovej budovu malej vodnej elektrárne s haťou, rybovodom a prístupovou cestou, pravobrežnú hrádzu a odvodňovací jarok a dva objekty na reguláciu vody v starom ramene Hrona. Elektráreň mala mať tri turbíny a ročne vyrábať priemerne 5 590 megawatthodín elektriny. Náklady na ňu investor v zámere predloženom na posúdenie vplyvov na životné prostredie odhadol na zhruba päť miliónov eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame