Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Minister hospodárstva Peter Žiga MH
Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD). SITA
12. októbra 2017 11:57 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Vodná elektráreň Gabčíkovo zlomila väzy vedeniu firmy MH Manažment

Minister hospodárstva Peter Žiga sa rozhodol, že pre kauzu 64-miliónovej odmeny pre právnikov za vyhratý súdny spor o Vodnú elektráreň Gabčíkovo odvolá celé vedenie štátnej firmy MH Manažment.

Minister hospodárstva Peter Žiga pre kauzu odmeny pre advokátsku kanceláriu Radomíra Bžána za víťazstvo v medzinárodnom súdnom spore o Vodnú elektráreň Gabčíkovo vo štvrtok odvolal z funkcie celú dozornú radu spoločnosti MH Manažment. Tá podpísala zmluvu o odmene so spomínanou advokátskou kanceláriou. Ako uviedol na štvrtkovej tlačovej besede Žiga, po zmenách stanov prídu o svoje funkcie aj členovia predstavenstva. „Rozhodol som sa vyvodiť manažérsku zodpovednosť. Konštatujem, že konanie spoločnosti MH Manažment nebolo profesionálne a spôsobilo, že sa viac hovorí o odmene pre advokátov ako to, že sme naspäť získali Vodnú elektráreň Gabčíkovo,“ povedal Žiga.

Ministerská kontrola

Podľa ministra kontrola jeho rezortu v štátnom podniku MH Manažment zistila pochybnosti vo verejnom obstarávaní pri hľadaní advokátskej kancelárie. „Súťaž mala byť zorganizovaná profesionálnejšie. Vysúťažené spoločnosti mali ešte o jednotlivé prípady súťažiť a ponúknuť najlepšiu cenu. Taktiež nebolo profesionálne a šťastné dohodnúť odmenu až po skončení sporu. Malo sa tak stať skôr,“ dodal Žiga s tým, že od nového vedenia MH Manažment očakáva lepšiu prácu. „Ak spoločnosť MH Manažment napráva chyby z minulých privatizácií, nemala by sama robiť chyby,“ zdôraznil Žiga.

Nenáležitá odmena

Minister zopakoval, že podľa neho adekvátnou odmenou pre advokátov by bola odmena vo výške zákonnej tarify, teda na úrovni 1 až 2 % z celkovej vysúdenej sumy. V spore o Vodnú elektráreň Gabčíkovo sa pritom súdilo o zhruba 700 miliónov eur. Podľa ministra pritom mala advokátska kancelária pôvodne zinkasovať až 77 miliónov eur. Po veľkej medializácii sa následne tento týždeň vedenie MH Manažmentu dohodlo s právnikmi na odmene vo výške 17,64 milióna eur.

Žiga potvrdil, že zmluva medzi MH Manažmentom a právnickou kanceláriou Radomíra Bžána ešte môže byť vyhlásená za neplatnú. „Na základe názoru advokátskej komory pracujeme s tézou, že účinnosť a platnosť zmluvného vzťahu medzi štátom a dodávateľom právnych služieb je podmienená zverejnením celého zmluvného vzťahu. V tejto chvíli skúmame, či predmetná zmluva bola riadne zverejnená aj s prílohami. Je to iba téza a čakáme na výsledok právnych analýz,“ konštatoval Žiga.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame