Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina seps
Ilustračné foto. SEPS
20. októbra 2017 9:29 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Vo firme SEPS štrajk nehrozí. Odborári sa už dohodli s vedením.

Odborári v Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave (SEPS) sa nepripojili k štrajkovej pohotovosti, ktorú vyhlásilo predsedníctvo Energeticko-chemického odborového zväzu. Odborári zo SEPS sa od týchto krokov dištancujú. „Medzi odborármi Základnej organizácie Energeticko-chemického odborového zväzu pri SEPS a vedením našej spoločnosti vždy prebiehalo konštruktívne rokovanie, ktoré sa skončilo sociálnym zmierom k spokojnosti obidvoch strán. Taktiež v tomto roku už výbor rokoval s vedením spoločnosti a podmienky pred kolektívnym vyjednávaním sú nastavené k našej spokojnosti,“ uviedol predseda Základnej organizácie Energeticko-chemického odborového zväzu pri SEPS Marián Mihalda. Rozhodnutie o vyhlásení štrajkovej pohotovosti Energeticko-chemického odborového zväzu považuje vzhľadom na neukončené rokovania za predčasné.

Nárast miezd

Niektorí odborári Energeticko-chemického odborového zväzu vyhlásili štrajkovú pohotovosť, keď sa im nepodarilo dohodnúť so Zväzom zamestnávateľov energetiky Slovenska na raste miezd v budúcom roku. Informoval o tom vo štvrtok Marián Baňanka z odborového zväzu, ktorý bol poverený vyjednávaním. Odborári pre budúci rok požadujú rast tarifných miezd o 6,5 % v priemere a o 5 % každému zamestnancovi. Spor bude teraz predložený na riešenie sprostredkovateľovi. Na 26. októbra je zvolané mimoriadne zasadanie Konferencie predsedov odborového zväzu z energetickej sekcie, ktorá bude rozhodovať o ďalšom postupe.

Nie každý má na to

Zväz zamestnávateľov energetiky Slovenska upozorňuje, že nové podmienky v kolektívnej zmluve by mali odborári vyrokovať jednotlivo vo svojich firmách a nie plošne za všetky spoločnosti. Ako dôvod uvádzajú, že nie každej energetickej spoločnosti sa darí v súčasnosti hospodáriť v takých číslach, ktoré by jej umožňovali požadované navýšenie miezd.

Kolektívna zmluva vyššieho stupňa na roky 2017 až 2019 sa týka jedenástich spoločností združených vo Zväze zamestnávateľov energetiky Slovenska, pričom v ôsmich z nich je väčšinovým, alebo jediným vlastníkom štát. Kolektívna zmluva sa týka troch súkromných firiem, troch, v ktorých má štát síce 51-percentný vlastnícky podiel, ale manažérske právomoci vykonáva zahraničný vlastník. Vo zvyšných piatich spoločnostiach je štát stále jediným vlastníkom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame