Vlani uložili v úložisku rádioaktívnych odpadov v Mochovciach 420 kusov kontajnerov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Odpad rádioaktívny Mochovce atómová energia
SITA Republikové úložisko rádioaktívnych odpadov v Mochovciach

V Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov v Mochovciach bolo od jeho uvedenia do prevádzky uložených 4 804 kusov vláknobetónových kontajnerov s rádioaktívnymi odpadmi.

V úložisku rádioaktívnych odpadov v Mochovciach pribudli vlani vyše štyri stovky kontajnerov s rádioaktívnym odpadom. Ako informovala Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS), v roku 2016 totiž prepravila a následne uložila vo svojom Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov (RÚ RAO) 420 kusov vláknobetónových kontajnerov s nízkoaktívnym rádioaktívnym odpadom.

Už takmer 5 000 kontajnerov

Republikové úložisko je multibariérové úložisko povrchového typu, určené na konečné uloženie pevných a spevnených nízkoaktívnych rádioaktívnych odpadov, vznikajúcich pri prevádzke a vyraďovaní jadrových zariadení. Ďalej tiež nízkoaktívnych rádioaktívnych odpadov vznikajúcich vo výskumných ústavoch, v laboratóriách a nemocniciach, ako inštitucionálne rádioaktívne odpady a zachytených rádioaktívnych materiálov v Slovenskej republike. „Od jeho uvedenia do prevádzky v ňom bolo uložených 4 804 kusov vláknobetónových kontajnerov s rádioaktívnymi odpadmi. Ide o finálny úkon v reťazci nakladania s týmito látkami a ich bezpečnú izoláciu od životného prostredia,“ informuje JAVYS. Aktuálna voľná kapacita úložiska pritom predstavuje 2 396 kontajnerov.

Rádioaktívny materiál neznámeho pôvodu

Firma JAVYS je zároveň oprávnenou organizáciou na nakladanie s opustenými žiaričmi a rádioaktívnymi odpadmi neznámeho pôvodu, ktoré sa objavujú napríklad v zberných surovinách, železiarňach alebo na hraničných priechodoch, čiže zachytenými rádioaktívnymi materiálmi. V roku 2016 spoločnosť zabezpečila 9 prípadov záchytov rádioaktívnych materiálov neznámeho pôvodu, pričom išlo prevažne o rôzne súčiastky poľnohospodárskej a vojenskej techniky. „Zachytené rádioaktívne materiály sa po ich identifikácii a zdokumentovaní prepravia na ďalšie nakladanie do Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti. Materiály, ktoré spĺňajú limity pre uloženie v Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov, sa priebežne spracovávajú a upravujú do bezpečnej formy do vláknobetónových kontajnerov a následne sú prepravené do RÚ RAO na ich definitívne uloženie,“ dodáva JAVYS.

Štátom kontrolovaná Jadrová a vyraďovacia spoločnosť zabezpečuje na Slovensku činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v rámci územia Slovenska.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia