Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Odpad rádioaktívny Mochovce atómová energia
SITA Republikové úložisko rádioaktívnych odpadov v Mochovciach
24. januára 2017 13:58 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Vlani uložili v úložisku rádioaktívnych odpadov v Mochovciach 420 kusov kontajnerov

V Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov v Mochovciach bolo od jeho uvedenia do prevádzky uložených 4 804 kusov vláknobetónových kontajnerov s rádioaktívnymi odpadmi.

V úložisku rádioaktívnych odpadov v Mochovciach pribudli vlani vyše štyri stovky kontajnerov s rádioaktívnym odpadom. Ako informovala Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS), v roku 2016 totiž prepravila a následne uložila vo svojom Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov (RÚ RAO) 420 kusov vláknobetónových kontajnerov s nízkoaktívnym rádioaktívnym odpadom.

Už takmer 5 000 kontajnerov

Republikové úložisko je multibariérové úložisko povrchového typu, určené na konečné uloženie pevných a spevnených nízkoaktívnych rádioaktívnych odpadov, vznikajúcich pri prevádzke a vyraďovaní jadrových zariadení. Ďalej tiež nízkoaktívnych rádioaktívnych odpadov vznikajúcich vo výskumných ústavoch, v laboratóriách a nemocniciach, ako inštitucionálne rádioaktívne odpady a zachytených rádioaktívnych materiálov v Slovenskej republike. „Od jeho uvedenia do prevádzky v ňom bolo uložených 4 804 kusov vláknobetónových kontajnerov s rádioaktívnymi odpadmi. Ide o finálny úkon v reťazci nakladania s týmito látkami a ich bezpečnú izoláciu od životného prostredia,“ informuje JAVYS. Aktuálna voľná kapacita úložiska pritom predstavuje 2 396 kontajnerov.

Rádioaktívny materiál neznámeho pôvodu

Firma JAVYS je zároveň oprávnenou organizáciou na nakladanie s opustenými žiaričmi a rádioaktívnymi odpadmi neznámeho pôvodu, ktoré sa objavujú napríklad v zberných surovinách, železiarňach alebo na hraničných priechodoch, čiže zachytenými rádioaktívnymi materiálmi. V roku 2016 spoločnosť zabezpečila 9 prípadov záchytov rádioaktívnych materiálov neznámeho pôvodu, pričom išlo prevažne o rôzne súčiastky poľnohospodárskej a vojenskej techniky. „Zachytené rádioaktívne materiály sa po ich identifikácii a zdokumentovaní prepravia na ďalšie nakladanie do Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti. Materiály, ktoré spĺňajú limity pre uloženie v Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov, sa priebežne spracovávajú a upravujú do bezpečnej formy do vláknobetónových kontajnerov a následne sú prepravené do RÚ RAO na ich definitívne uloženie,“ dodáva JAVYS.

Štátom kontrolovaná Jadrová a vyraďovacia spoločnosť zabezpečuje na Slovensku činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v rámci územia Slovenska.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame