Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn ceny
Ilustračné foto graur codrin/FreeDigitalPhotos.net
18. februára 2014 13:36 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Vlani sme spotrebovali menej plynu ako rok predtým

Na Slovensku sa v minulom roku celkovo spotrebovalo päť miliárd metrov kubických zemného plynu, čo v medziročnom porovnaní predstavuje mierny pokles o dve percentá.

Na Slovensku sa v minulom toku spotrebovalo päť miliárd metrov kubických zemného plynu. V porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o mierny pokles, približne o 2 %. „Mierny pokles, respektíve stagnácia trhu je dôsledkom teplého počasia, ale tiež pokračovania poklesu výroby elektriny zo zemného plynu a zvyšovania energetickej efektívnosti na strane odberateľov,“ uviedol hovorca Slovenského plynárenského priemyslu Peter Bednár.

SPP si udržuje dominantné postavenie

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) v tomto roku predpokladá, že si udrží naďalej dominantné postavenie na slovenskom trhu so zemným plynu, s celkovým podielom 64 %. V regulovanom segmente domácnosti očakáva firma podiel 75 %. „Prirodzený odliv zákazníkov pre pokračujúcu liberalizáciu trhu so zemným plynom kompenzujeme získavaním nových zákazníkov v odbere elektriny alebo oboch energií. K 1. januáru tohto roka sme v segmente Domácnosti mali zazmluvnených celkovo takmer 1,24 milióna odberných miest na dodávku plynu alebo elektriny,“ dodal Bednár. V segmente firemných zákazníkov sa SPP pre rok 2014 podarilo udržať podiel na úrovni približne 60 %.

Slovenský plynárenský priemysel je energetická spoločnosť a dodávateľ energií. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku Slovenskej republiky (51 %) a Energetický a průmyslový holding, a.s. (49 %). Štát sa v súčasnosti snaží prevziať podiel od EPH jeho podiel. Chce tak úplne ovládnuť dominantného dodávateľa plynu na Slovensku, a tým ovládnuť jeho cenotvorbu plynu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame