Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina žiarovka svetlo
Ilustračné foto. Master isolated/FreeDigitalPhotos.net
13. januára 2015 13:07 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Vlani dostalo ministerské požehnanie 14 projektov

Osvedčenie o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky od Ministerstva hospodárstva SR dostal v minulom roku napríklad projekt výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

Záujem o investovanie do nových energetických projektov mierne poklesol. Kým v roku 2013 vydalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH) viac ako dvadsať osvedčení o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky, v minulom roku to bolo štrnásť. Bez spomínaného osvedčenia nemôže investor začať s výstavbou energetického zdroja či infraštruktúry. Projekty, ktoré dostali vlani od rezortu hospodárstva požehnanie, sa týkajú nielen výstavby nových energetických zdrojov, ale aj výstavby energetickej infraštruktúry.

Nová atómka

Povolenie od ministerstva dostal vlani napríklad aj projekt výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Podľa vydaného osvedčenia bude mať pravdepodobne najnižší možný výkon. Podľa štúdie realizovateľnosti by totiž nová jadrová elektráreň mohla mať výkon od 1 200 až do 2 400 megawattov. Rezort hospodárstva však vydal pre Jadrovú energetickú spoločnosť Slovenska, ktorá celý projekt zastrešuje, osvedčenie pre nový zdroj s výkonom do 1 200 megawattov. Nová atómová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach, ktorá by mala nahradiť dva jadrové bloky v súčasnosti odstavovanej elektrárne V1, by mohla byť pripravená vyrábať elektrinu v roku 2030. Projekt sa stále nachádza v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Podľa pôvodných plánov by mala nová jadrová elektráreň stáť od 4 do 6 miliárd eur. Pri predražovaní všetkých jadrových projektov v Európe sa však dá očakávať aj pri tomto projekte navýšenie celkovej investície.

Martinskí teplári

Osvedčenie od ministerstva dostala na svoj projekt aj spoločnosť Martinská teplárenská. Tá chce v priestoroch starej teplárne vybudovať energetický zdroj na báze vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla. Výkon tejto elektrárne bude 20 megawattov. Povolenie získal aj projekt spoločnosti Quatro Group, ktorá chce pri Dunajskej Strede v obci Kostolné Kračany postaviť podobný zdroj s podobným inštalovaným výkonom, ako je to v prípade martinskej teplárne.

Elektráreň v Moravciach

Bližšie k realizácii svojho projektu, keďže získal povolenie od ministerstva, je spoločnosť Clean Ethernal Energy. Tá plánuje v priemyselnom parku v Zlatých Moravciach postaviť elektráreň. V nej bude vyrábať elektrinu pomocou pyrolýzneho plynu. Výkon plánovanej elektrárne sa bude pohybovať na úrovni štyroch megawattov.

Nová infraštruktúra

Firma Starland Holding získala od rezortu hospodárstva osvedčenie na projekt výstavby plynovej prípojky a plynovodu pre zabezpečenie dodávok zemného plynu pre potreby zóny Park City. Výmenu vodičov a rekonštrukciu transformátorov a elektrických staníc plánuje spoločnosť Západoslovenská distribučná. Potrebné osvedčenia na svoje projekty týkajúce sa výstavby energetickej infraštruktúry získala vlani aj Slovenská elektrizačná prenosová sústava.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies