Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Panel solárny slnečný slnko elektrina OZE
Ilustračné foto SITA
1. júla 2016 13:45 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Vlani sme dali na zelenú elektrinu stovky miliónov. Tento rok to bude ešte viac.

V minulom roku podporili odberatelia výrobu zelenej elektriny sumou 361 miliónov eur. V tomto roku bude doplatok za zelenú elektrinu takmer 465 miliónov eur.

Slovenskí odberatelia elektriny aj v minulom roku podporili výrobu zelenej elektriny prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií (OZE) či vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET). Celkovo vo svojich faktúrach zaplatili odberatelia vlani za zelenú elektrinu vyše 361 miliónov eur, čo je zhruba o 25 miliónov eur menej ako v predchádzajúcom roku. Ako vyplýva z údajov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), tento rok bude v tejto oblasti náročnejší. Na doplatok za zelenú elektrinu totiž dáme takmer 465 miliónov eur. Viacerí výrobcovia zelenej elektriny si totiž na rozdiel od roku 2014 vlani splnili svoje povinnosti a mohli sa tak znova uchádzať o podporu.

Medzi poberateľmi známe firmy

Z podpory na výrobu zelenej elektriny sa mohli vlani napríklad tešiť vo Vranove nad Topľou. Miesta firma Bukóza získala vďaka svojim dcérskym firmám Bukóza Energo a Bukocel za výrobu elektriny z biomasy a fosílnych palív zhruba deväť miliónov eur. Vyše 10 miliónov eur získala za kombinovanú výrobu elektriny a tepla Tepláreň Považská Bystrica, člen skupiny GGE, ktorá je členom skupiny Grafobal. Vyše trinásť miliónov eur zaplatili odberatelia vo svojich faktúrach ružomberskej spoločnosti Mondi SCP, ktorá vyrába zelenú elektrinu prostredníctvom biomasy. Spoločnosť Slovintegra Energy za výrobu elektriny zo zmenného plynu mala za vlaňajšok nárok na 8,6 miliónový doplatok.

Prilepšili si aj štátne teplárne

Podporu dostali aj štátne teplárenské podniky. Tepláreň Košice zinkasovala za kombinované spaľovanie uhlia a plynu viac ako 5,2 milióna eur. Zvolenská teplárenská vyše 4,6 milióna eur, Martinská teplárenská necelé tri milióny eur, Bratislavská teplárenská približne 5,8 milióna eur a Žilinská teplárenská zhruba 4,5 milióna eur. Podporu získala aj firma Bioenergy Bardejov, ktorej výrobu elektriny vyrobenú z biomasy podporili odberatelia sumou 5,6 milióna eur. Necelých päť miliónov eur dostala vďaka svojej kombinovanej výrobe aj košická oceliareň U. S. Steel. Necelých šesť miliónov eur dostala za výrobu elektriny z bioplynu spoločnosť Bioenergy Topoľčany. Vyše 7,5 milióna eur bratislavský paroplynový cyklus.

Pokles výroby zelenej elektriny

Podľa údajov regulačného úradu sa v minulom roku vyrobilo na Slovensku vďaka OZE alebo KVETu viac ako 4,5 milióna megawatthodín zelenej elektriny. Podiel výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov bol na celkovej výrobe elektriny 17-percentný a na celkovej spotrebe elektriny takmer 16-percentný. Ide o pokles, keďže v roku 2014 predstavoval podiel zelenej elektriny na celkovej výrobe takmer 21 % a na celkovej spotrebe elektriny 20 %. V tomto roku by sa malo vyrobiť 4,8 miliónov megawatthodín zelenej elektriny, ktorá bude mať nárok na doplatok.

Zoznam všetkých výrobcov, ktorí vlani získali za výrobu zelenej elektriny doplatok môže nájsť NA TEJTO STRÁNKE

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame