Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sídlo spoločnosti Transpetrol
Sídlo spoločnosti Transpetrol SITA
4. júna 2013 14:30 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Vlaňajšie hospodárenie Transpetrolu zaostalo za očakávaniami

Minuloročné hospodárenie spoločnosti Transpetrol, a.s. zaostalo za očakávaniami. Slovenský prepravca ropy totiž dosiahol v minulom roku hrubý zisk na úrovni 7,3 mil. eur. To predstavuje oproti plánom pokles o takmer 3,7 mil. eur. Ako informovalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH), ktoré je pravdepodobne jediným akcionárom v Transpetrole, dôvodom nedosiahnutia stanovených cieľov boli menšie odbery ropy zo strany Českej republiky. „Počas minulého roka sa naplnilo riziko poklesu prepravovaných objemov ropy najmä do rafinérií v Českej republike. Výrazný pokles prepravy ropy mal priamy dopad na výsledok hospodárenia spoločnosti, nakoľko spoločnosť sa orientuje na „core business“ a podiel výnosov za prepravu predstavoval viac ako 87,29 % výnosov na všetkých plánovaných výnosoch spoločnosti,“ uviedol rezort hospodárstva.

Transpetrol vlani zaznamenal výnosy v objeme 50,8 mil. eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje pokles o necelých 7 mil. eur. Spoločnosti dokonca hrozila v minulom roku strata. „Spoločnosť v súvislosti so vzniknutou situáciou a potenciálnym rizikom dosiahnutia straty z titulu výpadku objemov prepravy ropy prijala rad opatrení, a to najmä na strane nákladov, na zmiernenie dopadov na hospodársky výsledok,“ uviedlo ministerstvo. Podnik po realizácii všetkých úsporných opatrení tak dosiahol úspory na strane nákladov vo výške necelých 6 mil. eur.

Aj napriek zhoršenej situácii v hospodárení Transpetrolu rozhodlo ministerstvo hospodárstva v pozícii jediného akcionára o vyplatení dividendy v tomto roku vo výške 10 mil. eur. V takej istej výške boli vyplatené dividendy aj v minulom roku. V roku 2011 však podnik vykázal čistý zisk na úrovni 8,5 mil. eur, pričom vlani to bolo už len 3,8 mil. eur.

Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv SR. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Transpetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo majoritný 51-percentný podiel. Koncom marca 2009 slovenská vláda podpísala v Londýne zmluvu s vedením spoločnosti Jukos International UK B.V. o spätnom odkúpení 49 % akcií spoločnosti Transpetrol. Cena za spätné odkúpenie 49 % akcií Transpetrolu predstavovala 240 mil. USD. Štát by tak mal v súčasnosti vlastniť 100-percentný podiel Transpetrolu. O 34-percentný podiel v podniku sa totiž prostredníctvom viacerých súdnych sporov stále uchádza skupina podnikateľov okolo východoslovenského podnikateľa Ignáca Ilčišina.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame