Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod eustream
Vonkajšie potrubia kompresorovej stanice Eustream slúžiace na prepravu plynu. SITA
23. októbra 2013 11:38 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Vládny kabinet požehnal projekt slovensko-poľského plynovodu

Vládny kabinet schválil dohodu týkajúcu sa výstavby plynovodu spájajúceho poľskú a slovenskú prepravnú sieť. Dohoda hovorí o spolupráci medzi Slovenskom a Poľskom pri príprave a výstavbe plynovodného prepojenia. Strategickými investormi v tomto projekte bude slovenská spoločnosť Eustream a jej poľský kolega Gaz-System. Slovenská a poľská vláda sa v dohode napríklad zaväzujú, že budú investorom nápomocné pri ich snahe získať spolufinancovanie projektu z prostriedkov Európskej únie.

„Očakávame, že projekt získa finančnú podporu. Na tom by sme teraz chceli popracovať,“ povedal po rokovaní vlády minister hospodárstva Tomáš Malatinský, ktorý si v súčasnosti netrúfol odhadnúť celkové náklady na spomínaný projekt.

Dohoda taktiež hovorí o aktivitách potrebných pre realizáciu projektu a zakladá pracovnú skupinu, ktorá rozpracuje konkrétne formy spolupráce. Pracovná skupina zložená zo slovenských ako aj poľských zástupcov vytvorí mechanizmy spolupráce, pripraví systém výmeny informácií, monitoruje proces prípravy a realizácie projektu. Pracovná skupina bude musieť dvakrát do roka, koncom júna a koncom roka, predložiť správu o stave projektu. Na základe dohody schválenej slovenskou vládou by mali spoločnosti Eustream a Gaz-System do konca tohto roka informovať o harmonograme predinvestičných prác súvisiacich s projektom.

Na projekte výstavby slovensko-poľského plynovodu investori už minimálne dva roky pracujú. Zhruba pred rokom a pol si spoločnosti Eustream a Gaz-System vybrali dodávateľa na vypracovanie štúdie uskutočniteľnosti. Víťazom tendra sa stala spoločnosť Gazoprojekt, ktorá na vypracovaní štúdii spolupracuje s poradenskou firmou Ernst & Young a so slovenskou spoločnosťou GasTech. Štúdia určí potrebné ekonomické náležitosti pre projekt poľsko-slovenského prepojenia a poskytne informácie o všeobecných, technických, ekonomických a environmentálnych podmienkach.

Štúdia uskutočniteľnosti sa bude skladať z dvoch analýz. Prvá z nich bude špecifikovať podnikateľské prostredie pre tento projekt. Druhá analýza sa bude týkať otázok spojených s realizáciou projektu a bude obsahovať napríklad podrobný technický popis, ekonomické predpoklady, identifikáciu nákladov, ekonomické analýzy, hodnotenie projektu v súvislosti s ochranou životného prostredia a potenciálny časový harmonogram realizácie projektu.

Začiatok výstavby plynovodného prepojenia zatiaľ nie je známy. „Začiatok výstavby, rovnako ako následné vyhlasovanie tendrov na dodávku stavby sú podmienené prijatím finálneho investičného rozhodnutia v obidvoch spoločnostiach. Toto rozhodnutie bude stanovené na základe záväzného záujmu účastníkov trhu o prepravné kapacity, ako aj výšky pridelenej dotácie z EU,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca firmy Eustream Vahram Chuguryan. Investori však predpokladajú, že plynovod by mohol začať s prevádzkou najskôr od začiatku roka 2019.

Poľsko-slovenské prepojenie, odhliadnuc od zabezpečenia prístupu k plynu na poľskom trhu vrátane LNG, môže v budúcnosti ponúknuť Slovensku možnosť získavať dodávky komodity z ložísk nekonvenčného plynu v Poľsku, napríklad zo zásob bridlicového plynu. „Projekt diverzifikuje plynárenské trasy a významným spôsobom prispeje k energetickej bezpečnosti Európy. Ďalšia cezhraničná kapacita tiež zvýši likviditu trhu s plynom a posilní hospodársku súťaž v regióne,“ konštatoval Chuguryan.

Projekt poľsko-slovenského prepojenia predstavuje vybudovanie nového cezhraničného prepojenia plynovodov, ktoré spojí tranzitné sústavy Poľska a Slovenska. Prepojenie, ktoré je súčasťou plánovaného Severojužného koridoru, diverzifikuje trasy plynovodov. Predpokladom pre vybudovanie Severojužného koridoru je pripojenie poľského LNG terminálu Świnoujście, s možným zdrojom dodávok z nórskeho pobrežia cez baltické potrubie, s plánovaným LNG terminálom na chorvátskom ostrove Krk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame