Vláda stále tají, ako sa zachová pri predaji elektrární

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice seas.sk

Slovenská vláda pod vedením Roberta Fica už pripúšťa, že nejaké akcie v Slovenských elektrárňach by možno kúpila. Posilniť pozíciu štátu chce však aj v ďalších energetických podnikoch.

Možno kúpime, možno nie. Asi takto vyzerá v súčasnosti vládny postoj k predávanému 66-percentnému podielu Slovenských elektrární. Úrad vlády SR už pripúšťa, že by peniaze z predaja 49-percentného podielu Slovak Telekomu mohli byť použité na zvýšenie vplyvu štátu v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny. Oficiálne stanovisko úradu, ktoré ako prvé priniesli Hospodárske noviny, je však zahalené rúškom tajomstva. „Vláda SR má záujem využiť prostriedky získané zo zbavenia sa nepotrebného podielu v Slovak Telekome na posilnenie pozície štátu v strategických energetických podnikoch, vrátane Slovenských elektrární,“ uviedol úrad vlády pre portál vEnergetike.sk.

O aké podniky im ide?

Vláda pod vedením Roberta Fica tak pripúšťa, že nejaké akcie v Slovenských elektrárňach by možno kúpila. Ale o aký podiel by malo ísť, respektíve či budú s talianskym Enelom rokovať o kúpe celého nimi predávaného 66-percentného podielu, nie je nateraz podľa úradu vlády medializovateľné. „Detaily predstavíme, až keď budú známe,“ uzavrel úrad vlády. Hovorilo sa už aj o kúpe celého predávaného podielu, neskôr sa politici vyjadrovali, že by stačilo ovládnuť v elektrárňach majoritu, teda dokúpiť k už vlastnenému 34-percentnému podielu aspoň 17 % akcií. Úrad vlády nechcel ani konkretizovať, o aké ďalšie strategické energetické podniky, v ktorých chce štát posilniť svoju pozíciu by malo ísť. Na predaj v súčasnosti totiž oficiálne nie sú žiadne akcie slovenských energetických podnikov, ktoré si začiatkom tohto milénia nakúpili zahraniční investori. Aj minister hospodárstva Pavol Pavlis v rozhovore pre portál vEnergetike.sk potvrdil, že nateraz neeviduje žiadny záujem investorov o odchod zo Slovenska.

Všetko je tajné. Idú voľby.

Od úradu vlády sme žiadali odpovede na viacero otázok ohľadom predaja majoritného podielu Slovenských elektrární. Zaujímalo nás napríklad to, či premiér stále stojí za svojim vyjadrením, podľa ktorého jeho vláda nebude súhlasiť so vstupom nového investora do elektrární, čiže s odchodom talianskeho Enelu, pokiaľ ten neukončí dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. No odpovede sme sa nedočkali. Taktiež sme sa pýtali, či je reálne, aby sa celý proces predaja elektrární ukončil ešte pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami, ktoré by mali byť niekedy začiatkom marca budúceho roka. Ani pri tejto otázke sme však nepochodili.

Čo na to vládny pokladník?

Pravdepodobne aj v tomto prípade bude platiť staré známe – minister mieni a pán premiér mení. Minister financií Peter Kažimír sa totiž viackrát jasne vyjadril, že peniaze získané z predaja telekomunikačnej firmy by mali smerovať na zníženie dlhu Slovenska. A to aj napriek tomu, že jeho kolega Pavlis pripustil, že peniaze by mohli ísť na posilnenie pozície štátu v Slovenských elektrárňach. Ktorému ministrovi dovolí premiér naplniť svoje slová ukáže až čas.

Štyri ponuky

Enel obdržal štyri ponuky na kúpu podielu v elektrárňach. Dvaja záujemcovia sú aj známi. Ide o českú spoločnosť ČEZ a rafinériu Slovnaft, ktorá podala ponuku spoločne s maďarskou spoločnosťou MVM Group. Túto dvojicu by podľa medializovaných informácií mala dopĺňať česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) a čínska firma China National Nuclear Corporation (CNCC). Týchto dvoch investorov však nikto z kompetentných nepotvrdil. Podľa ministra Pavlisa štát záujem o kúpu akcií elektrární zatiaľ neprejavil. Enel by mal ponuky vyhodnotiť do konca apríla tohto roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EnelSE Slovenské elektrárneVláda SR