Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Minister hospodárstva Peter Žiga MH
Minister hospodárstva Peter Žiga SITA
13. apríla 2016 13:27 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Vláda sľubuje dostavbu Mochoviec a zmenu systému podpory OZE

Pre podporu konkurencieschopnosti priemyslu chce vláda podľa svojho programového vyhlásenia hľadať možnosti, ako znížiť koncovú cenu elektriny pre priemyselných odberateľov. Zraniteľným odberateľom energií sľubuje vláda vyriešenie energetickej chudoby.

Nová vláda sa chce v energetickej oblasti počas svojho vládnutia zamerať na optimálne využívanie domácich zdrojov energie a nízkouhlíkových technológií, ako sú obnoviteľné zdroje energie (OZE) a jadrová energia. Ako vyplýva z programového vyhlásenia vlády, ktoré ministri v stredu schválili s pripomienkami, v oblasti jadrovej energetiky chce vládny kabinet vytvoriť podmienky pre ukončenie dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Taktiež plánuje zanalyzovať možnosti ďalšieho postupu prípravy nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach.

Zmena v podpore výroby elektriny z OZE

Počas nasledujúcich rokov by sa mal podľa vládneho programu zreformovať systém podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov a kombinovanej výroby elektriny a tepla. „Budú vytvorené podmienky pre optimálne využívanie obnoviteľných zdrojov energie v energetickom mixe, tak aby boli zabezpečené ciele SR vyplývajúce z legislatívy EÚ. Pri využívaní obnoviteľných zdrojov bude prioritou zabezpečiť nákladovú efektívnosť pri podpore týchto zdrojov s minimalizáciu vplyvov na koncové ceny energie,“ uvádza sa v programovom vyhlásení vlády.

Zníženie ceny elektriny pre firmy

Pre podporu konkurencieschopnosti priemyslu chce vláda hľadať možnosti, ako znížiť koncovú cenu elektriny pre priemyselných odberateľov. Pre domácnosti a malé podniky sľubuje vláda nezávislý regulačný orgán, ktorý bude dôsledne využívať reguláciu na stabilitu cien energií, a vyriešenie energetickej chudoby pre zabezpečenie ochrany zraniteľných odberateľov.

Nové zdroje a trasy

Vláda sa chce zamerať aj na vytváranie podmienok pre zvyšovanie bezpečnosti dodávok ropy a plynu. Podporí infraštruktúrne projekty, ktoré majú diverzifikovať energetické zdroje a trasy. „Prioritou bude podpora konceptu severojužného energetického prepojenia. Zároveň bude presadené maximálne využitie prenosových sústav a prepravných sietí prechádzajúcich cez územie Slovenska,“ uvádza sa v programovom vyhlásení.

Zákon o strategických podnikoch

Vláda chce taktiež vytvoriť podmienky pre zvyšovanie energetickej efektívnosti a znižovanie energetickej náročnosti. Energetiky by sa mohol týkať aj plán vlády pripraviť nové znenie zákona o strategických podnikoch a zákaze privatizácie strategického majetku štátu. Aké podniky budú zaradené medzi strategické, a tým pádom neprivatizovateľné, však vláda vo svojom programovom vyhlásení nekonkretizovala.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies