Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vláda sa v krátkom čase rozhodne, či kúpi elektrárne

Ilustračné foto
Atómová elektráreň Mochovce. Marcela Dargajová

Podľa predsedu vlády Roberta Fica majú ministri hospodárstva a financií predložiť na rokovanie vlády návrh, či sa bude Slovensko uchádzať o opätovné odkúpenie sprivatizovaných 66 % akcií Slovenských elektrární.

Vládny kabinet by mal už čoskoro rokovať o predaji 66-percentného podielu Slovenských elektrární (SE), ktorý v súčasnosti predáva talianska spoločnosť Enel. „V krátkom čase musí minister hospodárstva v spolupráci s ministrom financií predložiť vláde návrh, či sa bude Slovensko uchádzať a za akých podmienok o opätovné odkúpenie sprivatizovaných 66 % akcií, alebo iného podielu s cieľom získať strategický podnik pod kontrolu štátu,“ povedal predseda vlády Robert Fico počas prejavu pri príležitosti trojročného vládnutia jeho kabinetu.

Najprv Mochovce

Predseda vlády zdôraznil, že vláda naďalej nesúhlasí s predajom akcií ešte pred ukončením dostavby dvoch jadrových blokov Atómovej elektrárne Mochovce. „Vláda nesúhlasí s tým, aby talianska spoločnosť Enel odpredala svoje akcie v čase, kedy sa dokončuje tretí a štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce. Predaj akcií nepochybne ohrozí dostavbu, čo je pre vládu neprijateľné,“ uviedol Fico.

Nevýhodná privatizácia?

Vláda na najbližšiu schôdzu Národnej rady SR predloží správu o privatizácii Slovenských elektrární, ktorú uskutočnila druhá vláda Mikuláša Dzurindu v roku 2006. „Správa potvrdzuje obludnosti, neopodstatnenosť, poškodenie záujmov Slovenskej republiky, ale aj vyvoláva oprávnené podozrenia, čo viedlo pravicovú vládu k takej nevýhodnej privatizácii,“ konštatoval Fico.

Pokračujú v predaji

Šéf Enelu Francesco Starace v marci potvrdil, že proces predaja Slovenských elektrární pokračuje. Záväzné ponuky na kúpu elektrární budú podľa neho prezentované najneskôr do 9. mája. O predávaný 66-percentný podiel Slovenských elektrární zatiaľ prejavili záujem štyria uchádzači. Nateraz je známe, že o Slovenské elektrárne prejavili záujem česká energetická skupina ČEZ a rafinéria Slovnaft spoločne s maďarskou spoločnosťou MVM Group. Týchto záujemcov potvrdil aj taliansky investor. Zvyšných dvoch zatiaľ nikto z kompetentných nekonkretizoval. V médiách sa však hovorilo ako o prípadných záujemcoch o čínskej spoločnosti China National Nuclear Corporation (CNCC) a českej energetickej skupine Energetický a průmyslový holding (EPH). V ostatnom období sa hovorí aj o záujme fínskeho investora.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje 5 739 megawattmi inštalovaného výkonu.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 13. apríla 2015 13:12

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...