Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Atómová elektráreň Mochovce. Marcela Dargajová
13. apríla 2015 13:12 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Vláda sa v krátkom čase rozhodne, či kúpi elektrárne

Podľa predsedu vlády Roberta Fica majú ministri hospodárstva a financií predložiť na rokovanie vlády návrh, či sa bude Slovensko uchádzať o opätovné odkúpenie sprivatizovaných 66 % akcií Slovenských elektrární.

Vládny kabinet by mal už čoskoro rokovať o predaji 66-percentného podielu Slovenských elektrární (SE), ktorý v súčasnosti predáva talianska spoločnosť Enel. „V krátkom čase musí minister hospodárstva v spolupráci s ministrom financií predložiť vláde návrh, či sa bude Slovensko uchádzať a za akých podmienok o opätovné odkúpenie sprivatizovaných 66 % akcií, alebo iného podielu s cieľom získať strategický podnik pod kontrolu štátu,“ povedal predseda vlády Robert Fico počas prejavu pri príležitosti trojročného vládnutia jeho kabinetu.

Najprv Mochovce

Predseda vlády zdôraznil, že vláda naďalej nesúhlasí s predajom akcií ešte pred ukončením dostavby dvoch jadrových blokov Atómovej elektrárne Mochovce. „Vláda nesúhlasí s tým, aby talianska spoločnosť Enel odpredala svoje akcie v čase, kedy sa dokončuje tretí a štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce. Predaj akcií nepochybne ohrozí dostavbu, čo je pre vládu neprijateľné,“ uviedol Fico.

Nevýhodná privatizácia?

Vláda na najbližšiu schôdzu Národnej rady SR predloží správu o privatizácii Slovenských elektrární, ktorú uskutočnila druhá vláda Mikuláša Dzurindu v roku 2006. „Správa potvrdzuje obludnosti, neopodstatnenosť, poškodenie záujmov Slovenskej republiky, ale aj vyvoláva oprávnené podozrenia, čo viedlo pravicovú vládu k takej nevýhodnej privatizácii,“ konštatoval Fico.

Pokračujú v predaji

Šéf Enelu Francesco Starace v marci potvrdil, že proces predaja Slovenských elektrární pokračuje. Záväzné ponuky na kúpu elektrární budú podľa neho prezentované najneskôr do 9. mája. O predávaný 66-percentný podiel Slovenských elektrární zatiaľ prejavili záujem štyria uchádzači. Nateraz je známe, že o Slovenské elektrárne prejavili záujem česká energetická skupina ČEZ a rafinéria Slovnaft spoločne s maďarskou spoločnosťou MVM Group. Týchto záujemcov potvrdil aj taliansky investor. Zvyšných dvoch zatiaľ nikto z kompetentných nekonkretizoval. V médiách sa však hovorilo ako o prípadných záujemcoch o čínskej spoločnosti China National Nuclear Corporation (CNCC) a českej energetickej skupine Energetický a průmyslový holding (EPH). V ostatnom období sa hovorí aj o záujme fínskeho investora.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje 5 739 megawattmi inštalovaného výkonu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame