Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodná elektráreň Gabčíkovo
Vodné dielo Gabčíkovo SITA
5. novembra 2014 14:55 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Vláda sa utajene bavila o gabčíkovskej elektrárni

Minister životného prostredia Peter Žiga zatiaľ neprezradil opatrenia, ktoré by mali podľa neho „odstrániť nežiadúci stav spojený s neplnením povinností zo strany Slovenských elektrární v súvislosti s prevádzkou Vodnej elektrárne Gabčíkovo“.

Vládny kabinet sa na svojom stredajšom rokovaní zaoberal aj materiálom, ktorý rozoberá problém prenájmu Vodnej elektrárne Gabčíkovo spoločnosti Slovenské elektrárne. Materiál mal hovoriť o opatreniach „na odstránenie nežiaduceho stavu spojeného s neplnením povinností zo strany Slovenských elektrární v súvislosti s prevádzkou Vodnej elektrárne Gabčíkovo“. Ministri materiál schválili, verejnosti však detaily nateraz ponechali utajené.

Chcú vylepšiť pozíciu štátu

„Naďalej so Slovenskými elektrárňami rokujeme. Podnikáme kroky k tomu, aby sme vylepšili pozíciu štátu. Sú však veci, ktoré vám môžem povedať, a sú veci, ktoré nie. Materiál, ktorý som predkladal vláde, bol v režime utajenom, takže nebudem sa k týmto veciam vyjadrovať. V tejto chvíli musím chrániť štát a jeho pozíciu,“ povedal po rokovaní vlády minister životného prostredia Peter Žiga. Kedy by sa mohla verejnosť dozvedieť detaily materiálu zatiaľ nie je známe. „Keď príde na to čas. Nechám to na právnikoch, kedy mi poradia, aby som vás mohol informovať,“ konštatoval Žiga.

Nechcú vraj platiť

Vodohospodárska výstavba, ktorá pôsobí pod ministerstvom životného prostredia, predložila koncom augusta tohto roka vláde správu, podľa ktorej Slovenské elektrárne nedodržujú zmluvu o prenájme gabčíkovskej elektrárne. „Slovenské elektrárne si neplnia povinnosti vyplývajúce zo zmluvy, na základe čoho dochádza v súčasnosti k viacerým problémom spojeným s prevádzkou Vodnej elektrárne Gabčíkovo, v dôsledku ktorých vzniká pre náš podnik škoda,“ uviedla v správe Vodohospodárska výstavba. Podľa štátneho podniku sú problémom platby zo strany Slovenských elektrární, ktoré majú za prenájom vodnej elektrárne na Dunaji platiť. Vodohospodárska výstavba sa sťažuje na neposkytovanie potrebných informácií zo strany Slovenských elektrární. Ide o údaje, na základe ktorých by si mohol štátny podnik skontrolovať výpočty výšky platieb odvádzaných zo strany slovenského dominantného výrobcu elektriny.

Ohrozujú bezpečnosť?

Vodohospodárska výstavba dokonca tvrdí, že Slovenské elektrárne môžu ohroziť bezpečnú prevádzku vodnej elektrárne. Štátnemu podniku sa totiž nepáči, že elektrárne stále nevykonali generálnu opravu turbín. „Do dnešného dňa nebol záväzným spôsobom zo strany štatutárnych orgánov Slovenských elektrární odsúhlasený časový harmonogram realizácie generálnych opráv turbín. Tie mali byť už dávno realizované,“ uviedol vodohospodársky podnik.

Obvinenia odmietajú

Slovenské elektrárne všetky obvinenia odmietli. „Plníme si všetky záväzky vyplývajúce zo zmlúv a dohôd upravujúcich prevádzku a majetko-právne vzťahy na Vodnom diele Gabčíkovo,“ reagovali koncom augusta Slovenské elektrárne s tým, že za prenájom elektrárne riadne odvádzajú Vodohospodárskej výstavbe 65 % výnosov z predaja elektriny vyrobenej na Vodnom diele Gabčíkovo.

Slovenský dominantný výrobca elektriny je presvedčený, že nijakým spôsobom neohrozuje bezpečnosť prevádzky gabčíkovskej elektrárne. „Počas celej doterajšej prevádzky vodnej elektrárne v Gabčíkove z našej strany nedošlo k žiadnym závažným poruchám alebo iným rizikovým udalostiam. Technický stav elektrárne je neustále kontrolovaný tímom expertov a zodpovedá náročným medzinárodným štandardom. Dôkazom vynikajúceho stavu technologických zariadení boli aj povodne minulý rok, keď všetky gabčíkovské turbíny boli v prevádzke a prevádzali povodňové prietoky,“ uviedli Slovenské elektrárne. Tie tvrdia, že v súčasnosti pracujú na novom harmonograme generálnych opráv turbín, keďže ten, ktorý bol prijatý počas predchádzajúceho vedenia Vodohospodárskej výstavby, bol novým vedením odmietnutý.

Sporná osemročná zmluva

Zmluvu o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo podpísali v marci 2006, teda ešte pred samotným ukončením privatizačného procesu, štátny podnik Vodohospodárska výstavba a Slovenské elektrárne. Podpisom zmluvy získali elektrárne právo prevádzkovať gabčíkovskú elektráreň na obdobie 30 rokov. Táto zmluva sa však nepozdávala nastupujúcej prvej Ficovej vláde, ktorá ju v roku 2007 napadla na súde s tým, že ju chcela zrušiť. Doteraz je na súdoch podaných v tejto veci celkovo dvanásť súdnych sporov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies