VLÁDA: Na prípadnú plynovú krízu sme pripravení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Plyn plynovod
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Slovensko sa môže v prípade plynovej krízy spoľahnúť na podzemné zásoby plynu či na ďalšie prepravné trasy.

Vládny kabinet v stredu vzal na vedomie správu o zabezpečení dodávok energií a riešení prípadných núdzových stavov. Podľa nej sa Slovensko nemusí obávať prípadnej plynovej krízy ani počas nadchádzajúcich zimných mesiacov. „Na základe uskutočnených opatrení je možné konštatovať, že sme v porovnaní s rokom 2009 lepšie pripravení na situáciu, ak by sa obdobné prerušenie dodávok plynu z Ruskej federácie cez Ukrajinu zopakovalo,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR (MH), ktoré správu na rokovanie vlády predkladalo.

Zhruba 1,5 milióna odberateľov plynu na Slovensku sa bude podľa ministerstva spoliehať okrem iného na zásoby plynu v podzemných zásobníkoch, ktoré prevádzkujú spoločnosti Nafta, Pozagas a SPP Storage. K začiatku augustu bolo v plynových zásobníkoch uskladnených 2,5 miliardy metrov kubických plynu, čo predstavuje viac ako 60 % z celkovej kapacity. „Proces vtláčania zemného plynu do zásobníkov pokračuje v zmysle prevádzkových podmienok a predpisov prevádzkovateľov, ako aj požiadaviek jednotlivých zákazníkov,“ dodal rezort hospodárstva.

Okrem objemov plynu skladovaných v zásobníkoch na nadchádzajúce zimné obdobie, štátny Slovenský plynárenský priemysel má ako najvýznamnejší dodávateľ plynu uzavretú diverzifikačnú zmluvu so spoločnosťou E.ON Global Commodities o dodatočných dodávkach plynu, ktoré by mali byť k dispozícii pre potreby slovenského trhu v čase krízy. „Zmluva garantuje dodávky plynu nezávislé od prepravy cez územie Ukrajiny,“ spresnilo ministerstvo. Na základe spomínanej zmluvy sa na Slovensko môžu doviezť v období najvyššej spotreby denne až dva milióny metrov kubických plynu.

Slovensko sa môže v prípade krízy spoľahnúť už aj na ďalšie prepravné trasy. V rámci prepojenia slovenskej a českej prepravnej siete boli vykonané technické opatrenia, ktoré umožnia reverzný tok plynu z Českej republiky na Slovensko s kapacitou 67 miliónov metrov kubických plynu denne. Kapacita prepojenia medzi Slovenskom a Rakúskom je 23 miliónov metrov kubických plynu denne. Už vyše dva roky má Slovensko plynovodné prepojenie aj s Maďarskom. To vie poskytnúť vstupnú prepravnú kapacitu takmer päť miliónov metrov kubických plynu denne na prerušiteľnej báze. „V prípade mimoriadnych núdzových situácii by bolo možné využiť aj funkčné prepojenie na úrovni distribučných sietí Kittsee – Petržalka,“ dodalo ministerstvo.

Spoločnosti Nafta a Eustream s cieľom zvýšiť úroveň bezpečnosti dodávky plynu ešte zrealizovali dva projekty. Nafta prepojila zásobníky s prepravnou sieťou. To umožní navýšenie dodávok plynu zo zásobníka počas prerušenia dodávok plynu na Slovensko. Pološtátna firma Eustream realizovala opatrenia, ktoré umožňujú reverzný tok plynu v rámci prepravnej siete na Slovensku. „V tomto režime je možné zo západu na východ prepraviť množstvo plynu, ktoré je vyššie ako najvyššia spotreba na Slovensku v zimných mesiacoch,“ uzavrelo ministerstvo hospodárstva.

Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRVláda SR